Wystawy o lokalnych bohaterach Bitwy Warszawskiej

Data: 20-10-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wystawy o lokalnych bohaterach Bitwy Warszawskiej
Jeszcze do czwartku, 22 października można obejrzeć ciekawe wystawy zdjęć i dokumentów na temat bohaterów, byłych mieszkańców powiatu pilskiego, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę tego wydarzenia.
 
Projekt realizuje Biuro Wystaw Artystycznych i Uslug Pastycznych w Pile z dwiem szkołami średnimi: Zespołem Szkół Gastronomicznych i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Pile oraz Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wyrzysku.
Placówki te stworzyły tzw. Koalicję dla Niepodległej w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicja dla Niepodległej #wiktoria 1920".

W ramach projektu urządzono cztery bogato udokumentowane wystawy fotograficzne "Przystanki Polskości" - przed dwiema pilskimi szkołami - uczestnikami projektu, na dziedzińcu BWAiUP w Pile przed MGOK w Wyrzysku, przy których odbyły się ciekawe lekcje z historii poprowadzone przez Romana Chwaliszewskiego, historyka i regionalistę.

- Okazuje się, że na terenie powiatu pilskiego było kilkuset uczestników bitwy polsko-bolszewickiej; wielu żołnierzu zginęło, tak że nie jest to projekt oderwany od rzeczywistości – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP.

Każda wystawa ma swoich lokalnych bohaterów. Wielu z nich uczestniczyło również w Powstaniu Wielkopolskim. Warto wybrać się na spacer i je obejrzeć.
Zapisz się na newsletter