Masz kłopot z kwarantanną? Zadzwoń.

Data: 01-04-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Masz kłopot z kwarantanną? Zadzwoń. Komunikat Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego 1 kwietnia 2020r. o sytuacji epidemiologicznej w powiecie pilskim.

1. Sytuacja epidemiologiczna:

Nadal 2 osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zamieszkałe w powiecie pilskim.
Pozostałe dane:
Zwiększyła się liczba osób objętych kwarantanną do 494 (w tym 448 osób po powrocie z zagranicy), najwięcej w Pile - 241, najmniej w gminie Ujście – 10.
W związku z nowymi obostrzeniami liczba osób, które mają odbyć obowiązkową kwarantannę może rosnąć, dlatego przypominam numer telefonu: 784 069 152 – gdzie każda osoba otrzyma pomoc. Jest czynny 24h na dobę. Jeśli ktoś wraca z zagranicy i nie chce odbywać kwarantanny ze swoimi biskimi, którzy także będą ja objęci, może się zwrócić do nas i na pewno takie miejsce zorganizujemy.
4 osoby aktualnie są hospitalizowane – w tym 2 w Pile i 2 w Poznaniu
1 osoba – objęta izolacją
133 osoby – pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

2. Starosta Pilski apeluje do mieszkańców o przestrzeganie wszystkich zakazów i ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Przypominamy, że od 1 kwietnia wprowadzone są kolejne ograniczenia.
Szczegóły:

Nie wszyscy się jednak do nich stosują. Niedawno patrol policji ukarał grupę młodych osób w jednej z gmin naszego powiatu, która spotkała się w zbyt licznym gronie.
Policja zapowiada zwiększenie patroli na ulicach w Pile i pozostałych miejscowościach powiatu, a za nieprzestrzeganiem zakazów i ograniczeń wyciąganie surowych konsekwencji.
- Zachowujmy się racjonalnie, nie tylko ze względu na grożącą karę, ale zwykły ludzki rozsądek - mówi starosta Eligiusz Komarowski

3. Ważne dla przedsiębiorców.
Od 2 kwietnia Powiatowy Urząd Pracy wprowadza nowe instrumenty osłonowe dla przedsiębiorców, na czas epidemii koronawirusa.
Jednym z nich będą pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw – firm które w ciągu 2 lat zatrudniały mniej niż 10 osób w wymiarze średniorocznym.
Pod pewnymi warunkami pożyczka ta będzie mogła być umorzona. Przez trudny moment taka pomoc może zapewnić funkcjonowanie firmy.
Uruchomione będą także kolejne instrumenty, szczegóły już jutro.
- Jeszcze raz zachęcam do składania wniosków o pożyczki, od jutra PUP w Pile jest w stanie udzielić ich kilkadziesiąt, w kwocie do 5 tys. zł. Polecam stronę: pila.praca.gov.pl - zachęca starosta.

4. Przypominamy, że  można dokonac wpłat na Szpital Specjalistyczny w Pile na specjalne SUBKONTO COVID-19:
PKO BP, nr konta: 61 1020 4027 0000 1402 1600 9568  z dopiskiem COVID-19

Komunikat Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego 1.04.2020r.