6,5 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych i szkolenia

Data: 17-01-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

6,5 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych i szkolenia Dzięki staraniom Powiatowego Urzędu Pracy w Pile Powiat Pilski pozyskał 6,5 mln zł na aktywizację osób bezrobotnych i kształcenie ustawiczne dla pracodawców i pracowników w 2020 roku.

Najwięcej środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego – prawie 4 mln 830 tys. zł, ponad 1 mln 170 tys. zł z Funduszu Pracy, blisko 550 tys. zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Będą one przeznaczone na liczne  programy wspierające powstawanie nowych miejsc prac i zatrudnianie osób bezrobotnych w rożnym wieku, m.in. na: staże, szkolenia, doposażanie nowych stanowisk pracy. Nie zabraknie również środków dla osób, które zdecydują się założyć własną firmę.

- Jak skuteczne są to działania pokazują statystyki. Obecnie stopa bezrobocia w powiecie pilskim wynosi 4,2 procent i jest najniższa w historii rejestrowanego bezrobocia w naszym regionie. Ale co roku zabiegamy o kolejne środki, aby  je jak najbardziej minimalizować. Dlatego zachęcam do korzystania z programów, które przynoszą korzyści zarówno pracodawcom jak i osobom, które dzięki nim  zdobywają zatrudnienie. Najbliższy nabór wniosków rozpocznie się 20 stycznia i potrwa do 7 lutego. Ale oczywiście będą również kolejne  mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Warto zaznaczyć, że w 2019 roku ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego 140 osób otrzymało dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej i założyło własną firmę, powstało 46 stanowisk pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, a 47 firm, w sumie 278 osób skorzystało ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Ze środków KFS mogą skorzystać pracodawcy i pracownicy na sfinansowanie kursów podnoszących kompetencje zawodowe, a także studiów podyplomowych.
Kwota dofinasowania szkoleń na osobę wynosi maksymalnie 6 tys. zł. Pracodawcy zatrudniający do 9 osób  – uzyskają 100 procent kosztów kształcenia, powyżej 9 pracowników - 80 procent kosztów.

- Z kształcenia ustawicznego mogą skorzystać m.in. osoby po 45 roku życia, osoby powracające na rynek pracy po przerwie związanej  z opieką nad dzieckiem, pracownicy przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych, zakładów aktywności zawodowej, pracujące w obszarach kluczowych dla rozwoju powiatu, czy w zawodach zidentyfikowanych jako deficytowe na 2020 rok – tłumaczy Ewa Dorna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pile.

Szczegóły na stronie internetowej PUP w Pile:  www. pila.praca.gov.pl

Zawody deficytowe w powiecie pilskim w 2020 roku:
blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży,  kucharze, lekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, tapicerzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Kluczowe obszary dla rozwoju powiatu pilskiego:
- rozwój infrastruktury drogowej,
- rozwój infrastruktury na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców,
- rozbudowa i modernizacja infrastruktury społecznej,
- dążenie do zrównoważonego rozwoju powiatu,
-  skuteczna ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami,
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.