Data: 11-07-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat zdobył 2,5 mln zł kolejnej dotacji na halę sportową przy Pola. Są już środki na jej budowę   Powiat Pilski otrzymał 2,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystki na budowę hali sportowej przy ILO w Pile. Łącznie na realizację tej tak długo oczekiwanej inwestycji pozyskał już 6 mln zł. Dzięki temu budowa hali powinna ruszyć jeszcze w tym roku.
O potrzebie budowy hali sportowej przy ulicy Pola mówi się już od kilkudziesięciu lat. Nie udało się jednak stworzyć choćby projektu i dokumentacji projektowej inwestycji. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatniej kadencji.

Po raz pierwszy w historii władze powiatu pilskiego w 2018 roku wprowadziły inwestycję do „Rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Powiat Pilski otrzymał wtedy 3,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a sam zabezpieczył kwotę przeszło 7 milionów złotych. To jednak okazało się za mało gdyż przeprowadzone postepowanie przetargowe pokazało, że wykonawcy złożyli wyższe oferty.
- Stanęliśmy wtedy przed dylematem: czy dołożyć brakującą kwotę z własnego budżetu, czy wnioskować raz jeszcze o kolejne środki finansowe. Wybrałem tę drugą opcję i jak się okazało zaoszczędziliśmy kolejne 2,5 mln złotych gdyż dzisiaj wiemy, że pozyskaliśmy drugą dotację właśnie takiej wysokościtłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Choć formalnie pieniądze zostały przyznane dla Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego to z hali będą korzystać też uczniowie I LO oraz mieszkańcy Piły i okolic. Koszt budowy hali wstępnie wyliczono na 13 mln 200 tys.
- Mam nadzieję, że łączna dotacja w wysokości 6 mln zł oraz środki z naszego budżetu  wystarczą teraz na budowę tego potrzebnego obiektu – dodaje starosta.

Warto również podkreślić pomoc pilskich parlamentarzystów w staraniach o pozyskanie ministerialnych środków: poseł Marty Kubiak i posłów Grzegorz Piechowiaka oraz Marcina Porzucka. Nie bez znaczenia było również wsparcie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
- Rządowy program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, do którego wpisana została pilska inwestycja służy budowie i rozbudowie obiektów, w których młodzież będzie miała godne warunki do rozwoju swoich talentów sportowych. Życzę, aby hala przy Pola rosła jak najszybciej – mówi Marta Kubiak, poseł na Sejm RP.

O tym jak bardzo jest ona potrzebna przekonuje Grzegorz Witkowski, dyrektor LOMS w Pile.
- Na Piłę, na nasze działania związane z halą patrzy cały region, cała Wielkopolska. Wszyscy oczekują tego, że będzie ona służyła naszym wychowankom, naszej szkole, która jest silnym ośrodkiem siatkarskim. Dzisiaj młodzież ćwiczy na dwóch użyczonych nam salach przy ulicy Bydgoskiej i w Zespole Szkół Gastronomicznych. Hala sportowa jest potrzebna szczególnie do treningów wyczynowych, by nasza młodzież mogła odnosić jeszcze większe sukcesy.

W projekcie inwestycji zaszły drobne korekty, nowością jest instalacja fotowoltaiczna, która zostanie umieszczona na części budynku, przez co zmniejszą się koszty eksploatacji. Powiększony zostanie również parking przy nowej hali, a w pobliżu pozostanie cenny drzewostan.
Przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy może być ogłoszony jeszcze w sierpniu.

Nowa hala
Planowana inwestycja przewiduje budowę pełnowymiarowej hali sportowej z zapleczem socjalnym wraz z zagospodarowaniem placu manewrowego. Ma ona służyć przede wszystkim dla celów treningowych uczniów  LO Mistrzostwa Sportowego oraz poprawie kondycji sportowej mieszkańców. Obiekt przewidziany jest do organizowania imprez sportowych w trzech podstawowych dyscyplinach: piłka siatkowa, piłka ręczna i koszykówka. Będzie służyć potrzebom polskiego sportu wyczynowego.

Inwestycje w obiekty sportowe
Powiat Pilski od dawna podejmuje dynamiczne działania pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje w oświatę i obiekty sportowe. Kluczową była budowa hali gimnastycznej wraz z zagospodarowaniem terenu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Kosztowała 7,3 mln złotych, z czego prawie 4 mln zł Powiat pozyskał z funduszy europejskich.
Obecnie przy wsparciu środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie blisko 330 tys. zł trwa budowa boisk przy popularnym „Mechaniku” i „Nafcie”. Koszt obu inwestycji to ponad milion zł. Już złożone zostały wnioski o dotację na budowę boisk dla Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Budowlanych.
Trwa również remont stadionu przy ulicy Okrzei o wartości 3,5 mln złotych. Z kwoty tej 3 mln to pozyskane środki unijne.