Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Przepiękny jubileusz 20 - lecia działalności Wyrzyskiego Chóru Męskiego

Data: 30-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Przepiękny jubileusz 20 - lecia działalności Wyrzyskiego Chóru Męskiego Wyrzyski Chór Męski - jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy chór męski w Polsce a nawet Europie, istnieje już dwadzieścia lat. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 27 czerwca br. w kościele pod wezwaniem Świętego Marcina Biskupa w Wyrzysku, gdzie Jubilat dał wyjątkowy i podniosły koncert, który honorowym patronatem objął starosta pilski Eligiusz Komarowski, a Powiat Pilski wsparł jego organizację finansowo.

- Gratuluję Wam tego jubileuszu. Jesteście doskonałym przykładem na to, że ciężka praca w połączeniu z talentem i pasją, jest najlepszą drogą do sukcesu. Podobne sukcesy nie rodzą się jednak same, ani nie przychodzą łatwo. Taki wysoki poziom artystyczny osiąga się tylko dzięki talentom dyrygenta i członków zespołu oraz ciężkiej pracy i wspólnej dla wszystkich pasji muzykowania. Życzę Wam kolejnych, wspaniałych lat  – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski, który wraz z Marią Bratkowską, etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Pile, wręczył Chórowi okolicznościową statuetkę i list gratulacyjny.

Jubileuszowy koncert Wyrzyskiego Chóru Męskiego składał się z dwóch części. W pierwszej, zaprezentowana została Missa Film Stetinum (Szczecińska Msza Filmowa), autorstwa Piotra Jańczka. Chórzyści wystąpili z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej VIRTUOSO z Bydgoszczy oraz najwybitniejszych solistów polskich i światowych scen operowych: Krzysztofa Zimnego (tenor), Marcina Pomykały (tenor), Jarosława Bręka (baryton) i Dominika Opalińskiego (bas). W drugiej części zaprezentowane zostały światowe przeboje w aranżacji na chór męski i solistów. Był to zupełnie nowy program, który pozwolił na ukazanie Wyrzyskiego Chóru Męskiego w nowej odsłonie. Solistami w tej części byli również: Krzysztof Badura, Kacper Kaczmarek oraz Piotr Stromyło.

Każdy koncert Wyrzyskiego Chóru Męskiego to prawdziwa uczta duchowa. Tak było również podczas koncertu jubileuszowego. Kościół wypełniony był po brzegi, a publiczność nagrodziła chórzystów entuzjastycznymi owacjami na stojąco.

- Dla takich ludzi chce się śpiewać, chce się tworzyć, działać i przede wszystkim rozwijać dalej. Dzięki Wam to wszystko ma sens i dzięki Wam chcemy iść w to dalej, snując ambitne plany na przyszłość – powiedział Piotr Jańczak, dyrygent Chóru.

Sukcesy Wyrzyskiego Chóru Męskiego w kraju i zagranicą napawają dumą. Chór zdobywa wiele pozytywnych recenzji ze strony krytyków muzycznych, ale co równie ważne, liczne wyrazy uznania słuchaczy. Szacunek wzbudzają też nagrody i wyróżnienia zdobywane podczas prestiżowych konkursów i festiwali. To jest miara maestrii Chóru. Zarząd Powiatu w Pile uhonorował Wyrzyski Chór Męski tytułem Ambasadora Powiatu Pilskiego. Chór i jego dyrygent są też laureatami Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury. Chór swoimi występami uświetnia też uroczystości organizowane przez Powiat Pilski.

Wyrzyski Chór Męski w 1999 roku założył i przez cały czas prowadzi kompozytor, dyrygent i aranżer Piotr Jańczak. To między innym dzięki niemu Chór rozwinął się wspaniale, wypracował bogaty, niepowtarzalny repertuar, zaistniał w mediach, a w środowisku chórów amatorskich wybił się na jedno z czołowych miejsc w Polsce i Europie.

Wszystkiego najlepszego i kolejnych, rozśpiewanych lat!
 


© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group