400 lat parafii ÅšwiÄ™tej Rodziny – w sÅ‚użbie Bogu, Ojczyźnie i ludziom

Data: 25-06-2019    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

400 lat parafii ÅšwiÄ™tej Rodziny – w sÅ‚użbie Bogu, Ojczyźnie i ludziom Parafia ÅšwiÄ™tej Rodziny w Pile obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia. MszÄ™ Å›wiÄ™tÄ… dziÄ™kczynnÄ… z tej okazji, w niedzielÄ™ 23 czerwca br., odprawiÅ‚ ksiÄ…dz biskup Edward Dajczak. Msza zgromadziÅ‚a wielu księży, zaproszonych goÅ›ci oraz wiernych. W imieniu wÅ‚adz Powiatu Pilskiego okolicznoÅ›ciowe życzenia przekazaÅ‚ wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski: - Jubileusz 400-lecia parafii jest szczególnym czasem wdzięczności, ale i podziękowań dla tych wszystkich, których zaangażowanie i praca pozwalają się cieszyć tą doniosłą rocznicą. Parafia Świętej Rodziny zajmuje szczególne miejsce w historii Piły i w sercach jej mieszkańców, a jej losy odzwierciadlają, często dramatyczne, losy naszego miasta. Dziś wyrażam podziękowania za czynione przez te wszystkie lata wszelkie dobro, przede wszystkim za walkę o prawdę i umiłowanie Boga i Ojczyzny, jako najwyższych wartości. Bez Waszego zaangażowania Piła nie byłaby takim miastem jakim dziś jest, ponieważ to Wy byliście i jesteście dla pokoleń pilan, wyznacznikiem właściwej drogi oraz pracy organicznej na rzecz ochrony tradycji i spuścizny kulturowej naszej Ojczyny. Jubileusz 400-lecia Parafii jest doskonałą okazją by podziękować Wam za budowę, w duchu patriotyzmu oraz poczuciu więzi z prawdą, Ojczyzną i historią naszego miasta, tego wielkiego daru Wspólnoty.
Parafia ta jest mi osobiście szczególnie bliska - tu zostałem ochrzczony, tu przyjąłem wszystkie sakramenty, tu przez 30 lat byłem ministrantem. Drodzy księża, życzę Wam byście trzymając mocno krzyż Jezusa, wsparci o ten krzyż niczym Święty Jan Paweł II, prowadzili parafię przez kolejne lata. Parafianom życzę dalszej opieki Maryi Wspomożycielki, bo sam byłem niejednokrotnie świadkiem tej opieki. Wszystkim życzę odwagi w wyznawaniu wiary i dumy z przynależności do kościoła i Jezusa Chrystusa.
Szczęść Boże!

***
Historia parafii ma swój początek w roku 1619, kiedy to królowa Konstancja, żona Zygmunta, wybudowała w Pile nowy, murowany kościół, a władze kościelne erygowały parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. W 1628r., po pożarze miasta, odbudowano kościół wraz z prezbiterium. Od roku 1745 aż do 1945 roku parafia była pod wezwaniem Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty. Podczas walk o Piłę w lutym 1945 r. kościół świętych Janów został poważnie uszkodzony. Dach i sklepienia zostały zniszczone, a wnętrze wypalone. Przez następne 30 lat snuto różne plany związane z ruinami świątyni. Ostatecznie je zburzono, a na pokościelnym placu stanął hotel.

Po wojnie życie kościelne skupiło się wokół stanowiącego wówczas kościół pomocniczy kościoła Świętej Rodziny, który został wybudowany na początku XX wieku. W 2001 roku, specjalnym dekretem, bp. Marian Gołębiewski potwierdził, że parafia Świętej Rodziny jest kontynuatorką powstałej w 1619 r. parafii pw. NMP i św. Jana Chrzciciela.
Obecnie do parafii przynależy ponad 13 tysięcy wiernych. Przy kościele działa około 30 różnych grup, wspólnot i stowarzyszeń. W domu katechetycznym od wielu lat działa Oratorium i świetlica środowiskowa. Od 1946 roku parafię prowadzi Zgromadzenie Salezjańskie.

Dziękujemy za zdjęcia Panu Andrzejowi Zarankowi.

Zapisz siÄ™ na newsletter