Święto sadowników w Pobórce Wielkiej

Data: 02-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Święto sadowników w Pobórce Wielkiej  
Już po raz XVII w Pobórce Wielkiej odbyło się Regionalne Święto Sadowników. Wydarzenie od lat wspiera Powiat Pilski. Tradycyjnie również dla wyróżniających się gospodarstw sadowniczych Starosta Pilski ufundował puchary. Wręczono także dyplomy za zasługi dla rozwoju sadownictwa.
 

Wydarzenie to promuje „zagłębie sadownicze”, z którego słyną gminy powiatu pilskiego. Promuje gminę Białośliwie i cały Powiat Pilski. Co roku jest wielkim świętem i towarzyszy mu wiele okolicznościowych imprez. Jest okazją do pokazania dorobku najlepszych sadowników. Wydarzeniu patronuje Starosta Pilski. Objęte jest także Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
 
Tradycyjnie obchody sadowniczego święta rozpoczęto od mszy świętej w intencji rolników, sadowników i ich rodzin. Następnie w Regionalnym Centrum Sadownictwa zorganizowano seminarium, którego tematem w tym roku była ochrona pszczół. Specjaliści radzili gospodarzom, jak stosować nawozy, by chronić te tak ważne dla rozwoju upraw sadowniczych owady zapylające.    
 
Potem odbyła się już część oficjalna połączona z festynem rodzinnym. Na scenie nagrodzono właścicieli wyróżniających się gospodarstw oraz osoby i firmy za zasługi dla rozwoju sadownictwa w powiecie pilskim.

Puchary Starosty Pilskiego dla wyróżniających się gospodarstw sadowniczych:
 
Małgorzata i Bogdan Ignasiak - właściciele gospodarstwa sadowniczego o powierzchni 10 ha  w Gromadnie, gmina Wyrzysk. W gospodarstwie dominują jabłonie, wśród których uprawia się takie odmiany jak: Lobo, Ligol, Cortland, Gala, Szampion oraz Jonaprince. Powierzchnię 4 ha zajmuje uprawa grusz. Produkcja sadownicza opiera się na pełnej ochronie i nawożeniu, co pozwala na wyprodukowanie owoców dobrej jakości i stworzenie ciekawej oferty dla klientów. Gospodarstwo posiada chłodnie owoców, które pozwalają na przechowanie 240 ton owpców. W ostatnich latach właściciele gospodarstwa doposażyli również park maszynowy.
 
Karolina i Marek Dorsz są właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni 20,31 ha położonego w Miasteczku Krajeńskim. Uprawa sadu czereśniowego zajmuje powierzchnię 6,96 ha. Poza sadownictwem w gospodarstwie uprawia się 5,24 ha kukurydzy a pozostałą powierzchnię zajmują łąki. Poziom agrotechniki w gospodarstwie jest bardzo wysoki, dzięki czemu uzyskuje się obfite plony. Cała powierzchnia sadu czereśniowego jest nawadniana. Gospodarstwo wyposażone jest w chłodnię przechowalniczą. W latach ubiegłych Państwo Dorsz skorzystali z dofinansowania unijnego.
 
Lidia Matuszewska - Hajman wraz z mężem, przy wsparciu rodziców, prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 70 ha, w tym grunty pod sadami zajmują powierzchnię 16 ha. Gospodarstwo położone jest we wsi Jeziorki Kosztowskie na terenie gminy Wysoka. Głównym profilem działalności jest produkcja sadownicza: uprawa wiśni i czereśni. Ponadto w gospodarstwie uprawia się zboża i kukurydzę. W gospodarstwie przez cały rok prowadzone są zabiegi agrotechniczne podnoszące plony i jakość owoców. Z powodu niedostatecznej ilości opadów w sezonie wegetacyjnym w uprawach sadowniczych stosowany jest system nawadniania kroplowego. Gospodarstwo wyposażone jest w szereg maszyn i urządzeń technicznych.
 
Grawertony – za zasługi w rozwoju produkcji sadowniczej:

 
Przedsiębiorstwo INTERMAG Sp.z o.o. -założone w 1988 roku jest czołowym polskim producentem stymulatorów wzrostu, biopreparatów, nawozów oraz innych preparatów dla profesjonalnego rolnictwa i ogrodnictwa. Działa również w branży produktów prozdrowotnych dla zwierząt. INTERMAG rozwija działalność w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Aktualnie INTERMAG posiada 2 zakłady produkcyjne w południowej Polsce. Sadownicy z powiatu pilskiego od lat korzystają z szerokiego zakresu usług doradców INTERMAG. Przedstawicielem przedsiębiorstwa na naszym terenie jest Radosław Barczyk. Firma od lat uczestniczy i pomaga w organizacji sadowniczego święta.
 
Roman Zuzga – mieszkaniec Pobórki Małej. Swoje życie zawodowe rozpoczął przed wielu laty w POM -ie Złotów, później pracował w kółku rolniczym w Pobórce Małej, po reorganizacji był traktorzystą i kierowcą ciężarówki w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Pobórce Wielkiej. W wolnym czasie dorabiał w okolicznych sadach. W 1992 roku przeszedł na emeryturę, ale mimo że ukończył już 87 lat nadal wykonuje różne, potrzebne prace związane z uprawami sadowniczymi. Zaangażowanie, dokładność i gospodarność to główne cechy Pana Romana chwalone przez pracodawców.
 
Eugeniusz Karcz jest mieszkańcem Pobórki Wielkiej i wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo sadownicze o powierzchni ponad 5 ha nastawione na produkcję jabłek i czereśni. Posiada duszę społecznika i nie odmawia bezinteresownej pracy na rzecz sołectwa. Przez wiele lat  sprawował funkcję naczelnika jednostki OSP Pobórka Wielka. Jest autorem i wykonawcą stelaży do wieńcy dożynkowych, które od kilku lat są nagradzane w konkursach na różnych szczeblach a ostatnio wieniec z Pobórki wygrał konkurs dożynkowy na poziomie wojewódzkim. Uczestniczy również w przygotowywaniu projektów o dofinansowanie składanych przez sołectwo.
 
 
Zapisz się na newsletter