Wielkie sprzątanie w Pile i Ujściu

Data: 04-10-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wielkie sprzątanie w Pile i Ujściu W poniedziałek, 8 października, w Pile odbędzie się wielka akcja "Sprzątania Świata" pod patronatem Starosty Pilskiego. Udział w niej weźmie Mira Stanisławska-Meysztowicz, która w 1994 roku zainicjowała w Polsce tę międzynarodową akcję, wywodzącą się z Australii.
Udział w akcji wezmą uczniowie szkół średnich, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile. Ale zapraszamy do niej również mieszkańców.
- Gorąco zachęcam do udziału w tej akcji. Na pewno pracy dla nikogo nie zabraknie, a rękawic  i worków starczy dla wszystkich. Razem zróbmy coś dobrego dla środowiska i dla miasta mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Partnerem akcji jest spółka ALTVATER PIŁA SP. Z O.O., której pracownicy zapewnią worki i  rękawice oraz zbiorcze pojemniki na segregowane odpady.

Akcja zacznie się o godz. 9.00 przed Młodzieżowym Domem Kultury "Iskra" w Pile przy ul. Okrzei. Zanim ruszymy w teren odbędzie się spotkanie z Mirą Stanisławską – Meysztowicz, która wraz ze starostą Eligiuszem Komarowskim posadzi tutaj drzewko z okazji 25- lecia Fundacji Nasz Ziemia. Obecni będą również przedstawiciele Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
Potem ruszamy w teren. Kolejno dołączać będą uczniowie poszczególnych szkół, o godz. 10.00 – Zespołu Szkół Budowalnych, o godz. 11.00  Zespołu Szkół Technicznych, o godz. 12 Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, a o godz. 13. 00 uczniowie SOSW w Pile. O godzin. 13.30 odbędzie się z kolei spotkanie i sprzątanie okolicznych terenów z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 na Podlasiu.
- To będzie  wielkie przedsięwzięcie proekologiczne i edukacyjne – twierdzi Artur Łazowy ze stowarzyszenia EFFATA, współorganizator akcji. – Posprzątamy miasto, a przy okazji, chcemy promować dobre postawy wśród młodzieży i dzieci jeśli chodzi o ochronę środowiska i segregację odpadów. Niech tego dnia będzie nas jak najwięcej – apeluje.

Tego samego dnia akcja „Sprzątania Świata” odbędzie się również w Ujściu – Binduga, Dolina Noteci, Natura 2000.
Program:
- Sprzątanie brzegów Gwdy i Noteci (z kajaków i łodzi canoe) na trasie Byszki-Binduga Ujście – start godz. 16:00.
- Posadzenie drzewka upamiętniającego 25 lat trwania akcji w Polsce – Binduga ok. godz. 18:00.
- Spotkanie z Panią Mirą Stanisławską - Meysztowicz – Binduga ok. godz. 18:30.
- Poczęstunek: darmowa grochówka dla wszystkich uczestników akcji.