Mural z „ojcami niepodległości” na szkole przy Teatralnej

Data: 20-09-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Mural z „ojcami niepodległości” na szkole przy Teatralnej W Zespole Szkół przy Teatralnej  w Pile z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości  i wybuchu Powstania Wielkopolskiego pojawił się patriotyczny mural z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w czwartek, 20 września z udziałem pocztów sztandarowych wszystkich szkół średnich prowadzonych przez Powiat  Pilski, młodzieży ZS przy Teatralnej i kadry oraz licznie  przybyłych gości.
- Dzisiaj oddajemy hołd trzem „ojcom niepodległości”. Mural symbolizuje pamięć o bohaterach tamtych dni, które powinny nas wszystkich łączyć. To kolejny element naszych obchodów rocznicowych, tak ważnych historycznych wydarzeń sprzed stu lat. Dziękuję, że tak licznie przybyliście, a szczególnie młodzieży szkolnej – powiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
Na uroczystości odsłonięcia muralu obecny był Przemysław Terlecki, Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicy Wybuchu  Powstania Wielkopolskiego.
- Urodziłem się w Pile i tu się wychowałem. To dla mnie także emocjonująca chwila. Nie pamiętam, by w szkole na lekcjach historii mówiono o Powstaniu Wielkopolskim. Dlatego tak ważne jest, by wiedzę na jego temat zgłębiać, przekazywać i podkreślać jego znaczenia dla odzyskania niepodległości – zaapelował.
Patriotyczny mural ufundowała spółka Enea S.A., a zaprojektował prof. Arkadiusz Marcinkowski, który również był obecny podczas odsłonięcia muralu.
- Jesteśmy zaszczyceni, że na naszym budynku szkoły mamy tak piękny mural. To dla naszej społeczności ogromny zaszczyt i wyróżnienie – podsumował Piotr Halama, dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.

Uroczystość zaszczycili m.in. poseł RP Grzegorz Piechowiak, poseł RP Marta Kubiak, Mirosław Dzieniszewski, dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatury w Pile. Obecni byli również przedstawiciele spółki Enea S.A. Zbigniew Piętka, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych oraz Rafał Łaski, Prezes Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile. Przybył także Marian Kossowski dyrektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.