Bliżej Francji

Data: 17-07-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Bliżej Francji

Coroczne wielkie święto nad Sekwaną, przypominające zburzenie Bastylii w lipcu 1789 roku, jest obchodzone również w Pile. A wszystko dzięki Towarzystwu Przyjaźni Polsko – Francuskiej, któremu przewodniczy Maria Augustyn, Radna Rady Powiatu. To właśnie ta organizacja od wielu lat przyczynia się do budowania porozumienia i rozwoju współpracy między oboma krajami.

W sobotę uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów na cmentarzu w Leszkowie, pod pomnikiem upamiętniającym „mogiły żołnierzy wielu narodów i wyznań, zmarłych w obozie jenieckim w latach pierwszej wojny światowej”. W Leszkowie Powiat Pilski reprezentowali: Przewodniczący Rady Marian Martenka oraz Starosta Mirosław Mantaj. Dalsza część spotkania odbyła się w budynku przy al. Powstańców Wielkopolskich 62 – nowej siedzibie Towarzystwa, która tego dnia została uroczyście otwarta.