Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Powiat Pilski wsparł działkowców!

Data: 12-06-2018    Drukuj     Udostępnij

Powiat Pilski wsparł działkowców! Powiat Pilski kolejny raz wsparł Rodzinne Ogrody Działkowe kwotą 41 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do 29 ogrodów działających w powiecie pilskim. Powiat Pilski jest pierwszym w Północnej Wielkopolsce, który w takiej formie pomógł działkowcom. Teraz w jego ślady, zdaniem prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile, powinny pójść inne samorządy.

Pieniądze zostaną przekazane na konto  Stowarzyszenia Ogrodowego Polskiego Związku Działkowców Zarządu Okręgu w Pile. Umowę już podpisano. Do Starostwa Powiatowego w Pile na ten moment licznie przybyli działkowcy. Obecny był Marian Praczyk, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, wiceprezes Maria Fojt i prezesi wszystkich Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które otrzymały wsparcie.
- Te pieniądze przekażemy na naszą działalność. Utrzymujemy się tylko ze składek, nie mamy żadnych dotacji. Jedynie możemy liczyć na wsparcie samorządów. A z tych pieniędzy skorzystają przedszkolaki, dzieci ze szkół podstawowych i średnich, nasi wnukowie, którzy podczas wakacji nas odwiedzają. To wielka pomoc. Dziękujemy Panu Staroście za takie wsparcie, działkowcy są z tej pomocy bardzo zadowoleni. Zresztą Pan Starosta często nas odwiedza, bywa na naszych uroczystościach. Zna problemy działkowców i dobrze nas rozumie – powiedział prezes Marian  Praczyk,  prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

Dodał ponadto, że podczas wizyt w okolicznych powiatach, bo pilski okręg Polskiego Związku Działkowców obejmuje obszar byłego województwa pilskiego, jeszcze żaden powiat nie udzielił działkowcom takiej pomocy, ale w ślady pilskiego, chcą już iść kolejne. Warto również przypomnieć, że nie jest to pierwsze wsparcie, którego działkowcom udzielił Powiat Pilski. W ubiegłym roku przekazał im 28 tysięcy złotych.
Starosta pilski Eligiusz Komarowski podziękował za miłe słowa i wyjaśnił.
- Dobrymi praktykami należy się dzielić i jeśli inne powiaty chcą iść w nasze ślady, to jest to satysfakcjonujące. W tym roku w ślad za nami poszedł już Prezydent Miasta Piły, który  po raz pierwszy  przyznał działkowcom, na mocy podjętej przez radę miasta, dotację finansową – wyjaśnił starosta Eligiusz Komarowski.

Starosta dodał jednak, że gminy mają ułatwiony sposób, by działkowcom pomagać, gdyż wprost w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych jest zapis, który pozwala gminom dotować ogrody działkowe. Powiaty nie mają takich uprawnień, jednak powiat pilski znalazł mechanizm umowny, który pozwolił wesprzeć finansowo ogrody działkowe.  
- Kiedy w 2016 roku, kilkanaście tygodni po tym jak objąłem funkcję starosty, prezydent Piły Piotr Głowski wypowiedział jednostronnie, bez żadnego słowa wyjaśnienia i uzasadnienia, obowiązujące przez lata porozumienia o współpracy z Powiatem Pilskim  w zakresie chociażby wspólnego promowania wydarzeń o charakterze społecznym, sportowym kulturalnym i obejmowaniu ich wspólnym patronatem przez prezydenta i starostę, to po raz pierwszy w historii nie mogliśmy wesprzeć organizacji dorocznego święta działkowców - Korso. Postanowiłem jednak znaleźć formułę, która umożliwi Powiatowi Pilskiemu wspieranie działkowców. Jako jedyny powiat w północnej Wielkopolsce wsparliśmy w tej formie ROD i to jeszcze szerzej, niż miało to miejsce wcześniej. Zatem wolta prezydenta Piły dodatkowo nas zmobilizowała do tego, żeby działkowcy nie mogli ucierpieć, tylko z tego powodu, że prezydent miasta przestał mieć ochotę współpracować dla ich dobra z powiatem – podsumował starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W Okręgu Pilskim PZD działają 83 ogrody, 29 na terenie powiatu pilskiego, a 22 w samej Pile. W powiecie pilskim mamy ponad 7600 rodzin działkowych, a tylko w Pile 5200. Widać więc, jak duża i znacząca jest to społeczność.