Ostrzegamy: uwaga na podróbki leków!

Data: 03-08-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ostrzegamy: uwaga na podróbki leków!
W 2016 roku prokuratura w Polsce wskazała 404 przypadki, w których leki zostały podrobione. Co więcej, celnicy zatrzymali prawie 19 tys. fałszywych produktów leczniczych. W większości przypadków fałszerstwa dotyczą środków nabywanych przez Internet. Trzeba pamiętać, że tanie podróbki medykamentów to przede wszystkim ogromne ryzyko dla zdrowia pacjentów. – Zakupy internetowe są dużym ułatwieniem, ale jednocześnie wiążą się ze sporym ryzykiem. Dlatego leki najlepiej kupować w miejscach do tego przeznaczonych. Żadna apteka nie może sobie pozwolić na sprzedaż podróbek, w związku z tym zawsze korzystniej wybrać się właśnie tam niż sięgać po produkty z niepewnych źródeł – przestrzega Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Pogarszający się trend może niebawem zostać zatrzymany. Na początku lipca, została powołana Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL). Celem KOWAL jest budowa i wdrożenie informatycznego systemu kontroli autentyczności produktów leczniczych. Obowiązek powołania Unii Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (National Medicines Verification Organisation – NMVO) wynika z dyrektywy unijnej 2011/62/EU, zwanej dyrektywą fałszywkową i wdrażającej ją do polskiego prawa nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne z 19 grudnia 2014 r.

Tzw. dyrektywa fałszywkowa wprowadziła obowiązek stosowania zabezpieczeń umożliwiających m.in. weryfikację autentyczności i identyfikację opakowań produktów leczniczych. Organizacja KOWAL będzie musiała uruchomić i następnie utrzymywać krajowy system, podłączony do unijnego systemu centralnego, zarządzanego przez Europejską Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków (European Medicines Verification Organisation – EMVO).

W systemach przechowywane będą dane o poszczególnych opakowaniach leków. Wytwórca zostanie zobowiązany do nadrukowania kodu 2D, w którym znajdą się dane o produkcie. W ten sposób będzie on „logowany" do systemu. Jego „wylogowanie" nastąpi co do zasady w aptece lub hurtowni. W tym momencie odbędzie się weryfikacja autentyczności.

Jest to właściwy kierunek działania, pamiętajmy jednak, że najwięcej zależy od naszego rozsądku i świadomości. Niestety, zwykle podrabiane są te produkty lecznicze, po które sięgamy najczęściej, kupując je w Internecie, bo zwyczajnie wstydzimy się iść do lekarza po receptę. Fałszywki dotyczą głównie specyfików odchudzających, środków na erekcję a także antykoncepcyjnych. Warto jednak pamiętać, że i lekarz, i farmaceuta widzieli już w swojej praktyce najróżniejsze przypadki, nie ma więc żadnego powodu do wstydu i obaw.
 
Aleksandra Pęska – Powiatowy Rzecznik Konsumentów
rzecznik.konsumentow@powiat.pila.pl