Gmina Miasteczko Krajeńskie ma 25 lat

Data: 21-04-2017    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Gmina Miasteczko Krajeńskie ma 25 lat

Za nami nadzwyczajna sesja rady gminy Miasteczko KrajeÅ„skie. Nadzwyczajna, bowiem zwoÅ‚ana z okazji 25-lecia jej istnienia. OkolicznoÅ›ciowe życzenia zÅ‚ożyÅ‚o gospodarzom liczne grono znamienitych goÅ›ci. Powiat pilski reprezentowali na uroczystoÅ›ci Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak, przewodniczÄ…cy rady powiatu oraz radni: Agnieszka Mrotek i Marian Martenka. – Miasteczko KrajeÅ„skie to gmina wielkiej energii i wielkiej dobroci żyjÄ…cych tu ludzi. MieszkaÅ„com i wÅ‚adzom gminy życzÄ™, aby obchodzony wÅ‚aÅ›nie jubileusz przywoÅ‚aÅ‚ najpiÄ™kniejsze wspomnienia i rozpoczÄ…Å‚ nowy, jeszcze wspanialszy etap dziaÅ‚alnoÅ›ci. Szczególne gratulacje przekazujÄ™ na rÄ™ce pana Tadeusza DÄ…browskiego, pierwszego wójta gminy.

Radni przez aklamacjÄ™ podjÄ™li uchwaÅ‚Ä™ w sprawie nadania Tadeuszowi DÄ…browskiemu tytuÅ‚u „ZasÅ‚użony dla Gminy Miasteczko KrajeÅ„skie”. Bohater sesji nadzwyczajnej peÅ‚niÅ‚ funkcjÄ™ wójta w latach 1992-2006 oraz 2010-2014. W latach 2006-2010 zastÄ…piÅ‚ go w tej roli Karol JagodziÅ„ski, a od 2014 roku gminÄ… zarzÄ…dza MaÅ‚gorzata WÅ‚odarczyk.

Miasteczko KrajeÅ„skie  w XIV wieku uzyskaÅ‚o prawa miejskie, jednak utraciÅ‚o je w 1 stycznia 1973 roku. WÅ‚Ä…czono je wówczas do gminy BiaÅ‚oÅ›liwie. Od 1 stycznia 1992 roku Miasteczko KrajeÅ„skie jest siedzibÄ… gminy. GminÄ™ (najmniejszÄ… w powiecie pilskim) zamieszkuje obecnie ponad 3200 osób, co stanowi okoÅ‚o 2,4% ludnoÅ›ci powiatu.

Na miejscowym cmentarzu znajduje siÄ™ grób bohatera narodowego, MichaÅ‚a DrzymaÅ‚y. Ponadto w Miasteczku KrajeÅ„skim zbudowano neogotycki koÅ›cióÅ‚ z 1899 roku, pw. Podwyższenia ÅšwiÄ™tego Krzyża. Tutejsza parafia byÅ‚a ostatniÄ… placówkÄ… wikariuszowskÄ… prymasa Polski, kardynaÅ‚a Józefa Glempa.

Zapisz siÄ™ na newsletter