Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Narodowa wystawa w pilskim BWAiUP

Data: 20-03-2017    Drukuj     Udostępnij

Narodowa wystawa w pilskim BWAiUP

W Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile w miniony piątek została otwarta wystawa prac pod wspólną nazwą Projekt 966, która stanowi artystyczne upamiętnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski. Sami artyści nazywają wystawę „narodową”.

To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne stawiało sobie za cel upamiętnienie i celebrację rocznicy Chrztu Polski, która jest jednocześnie jubileuszem polskiej państwowości – początku dziejów wszystkich Polaków. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac artystów z całej Polski, wykonanych w różnych technikach, i dodatkowo wzbogaconych o ich refleksje.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy szerokie grono cenionych polskich twórców, których działalność wyrasta z korzeni chrześcijańskich i jest głęboko zaangażowana w szerzenie wartości i prawd stanowiących fundament kultury polskiej i europejskiej. Są wśród zaproszonych artystów przedstawiciele Pokolenia’ 80 i Pokolenia JP II. Wybór zaproszonych artystów z założenia zakładał preferencję warsztatowych dyscyplin sztuki – malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i fotografii – mówili podczas wernisażu Mirosława Rochecka i Kazimierz Rochecki, kuratorzy wystawy.

Autorzy poprzez prace i ich krótkie opisy mówią o naszych sprawach, hołdują wyznawanym wartościom, nie wstydzą się wiary i patriotycznych uczuć. To przekonanie łączy uczestników wystawy, choć wyraża się bardzo różnorodnie i indywidualnie. Tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć i poddać się jej urokowi i przesłaniu. Wystawa będzie czynna przez najbliższy miesiąc. Zapraszamy do pilskiego BWAiUP!