Gest dla Afganistanu

Data: 28-02-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Gest dla Afganistanu

Ponad dwadzieścia placówek oświatowych z powiatu pilskiego wzięło udział w zbiórce zabawek zainicjowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Akcja humanitarna pod hasłem „Wielkopolska dzieciom afgańskim” ma na celu wesprzeć najmłodszych mieszkańców tego azjatyckiego kraju, poszkodowanych w trakcie działań wojennych. Zbiórkę zorganizowano na prośbę Sił Zbrojnych zaangażowanych w misję na terenie Afganistanu.

Zainteresowane wsparciem akcji przedszkola i szkoły przekazywały podarunki do najbliższych starostw. Tam przedsięwzięcie nadzorowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego. – Do Starostwa w Pile dotarło około pięćdziesiąt dużych worków z zabawkami – informuje Wojciech Glapan, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. We wtorkowe przedpołudnie dar serca odebrali żołnierze z bazy wojskowej Poznań – Krzesiny. – Dzisiaj rano z naszej jednostki wyruszyły cztery ciężarówki, każda pojechała do innej części województwa – mówił jeden z nich. – My byliśmy już w Starostwie Powiatowym w Złotowie, teraz jesteśmy w Pile, a później jedziemy do Chodzieży, Czarnkowa i Wągrowca. Mam nadzieję, że wszystkie zabawki uda nam się zmieścić w dwóch przyczepach.

Podarunki, które zostaną wysłane do Afganistanu, ładowali też Adrian Kolman i Karol Dera z Gimnazjum nr 4 w Pile, jednej ze szkół zaangażowanych w akcję. – Zabawki zbierała cała szkoła: uczniowie i nauczyciele – relacjonował pierwszy z nich. Młodzieży towarzyszył Andrzej Sadkowski, pedagog i znany działacz społeczny.

Wszystkim osobom, również ze Starostwa, które włączyły się w akcję „Wielkopolska dzieciom afgańskim” należą się serdeczne słowa wdzięczności.

Placówki z powiatu pilskiego, które wzięły udział w akcji:
- Publiczne Przedszkole nr 3 w Pile,
- Publiczne Przedszkole nr 7 w Pile,
- Publiczne Przedszkole nr 12 w Pile,
- Publiczne Przedszkole nr 15 w Pile,
- Publiczne Przedszkole nr 16 w Pile,
- Publiczne Przedszkole nr 18 w Pile,
- Niepubliczne Przedszkole „Disneyland” w Pile,
- Samorządowe Przedszkole w Białośliwiu,
- Szkoła Podstawowa nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile,
- Szkoła Podstawowa w Wyrzysku,
- Szkoła Podstawowa w Białośliwiu,
- Szkoła Podstawowa w Kaczorach,
- Szkoła Podstawowa w Luchowie,
- Szkoła Podstawowa w Skrzatuszu,
- Samorządowa Szkoła Podstawowa w Bądeczu,
- Zespół Szkół nr 1 w Pile,
- Zespół Szkół w Kruszewie,
- Zespół Szkół w Szydłowie,
- Gimnazjum nr 4 w Pile,
- Gimnazjum w Osieku nad Notecią,
- Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile.