Kobiety w Centrum

Data: 26-02-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kobiety w Centrum

Dużym zainteresowaniem pań z najróżniejszych zakątków północnej Wielkopolski cieszył się I Kongres Kobiet, który zorganizowano w sobotę na terenie Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Plan spotkania był bardzo napięty: dyskusje panelowe, warsztaty dziennikarskie i ekonomiczne, ale również koncerty i filmy poświęcone sytuacji kobiety we współczesnym świecie to tylko część atrakcji, z którymi zetknęli się uczestnicy wydarzenia.

Hasło przewodnie Kongresu brzmiało: „Kobiety dla regionu – region dla kobiet. Aktywność, przedsiębiorczość, szanse”. Gościem specjalnym Kongresu była minister Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, która w swoim przemówieniu podkreślała między innymi, że kobiety mają prawo realizować własne pasje na równi z mężczyznami. A że jest to zadanie trudne, świadczy przytoczona przez minister statystyka: średnio kobieta pracuje w domu 31 godzin w tygodniu (przy 39 dodatkowych godzinach spędzonych w pracy), a jej partner tylko 9 (w pracy spędza 41,5 godziny). Stąd jasny wniosek, że możliwości na samorealizację są w jej przypadku dużo mniejsze.