Rumuńska książka i kryminalna fotografia

Data: 07-11-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rumuńska książka i kryminalna fotografia

Już wkrótce kolejna dawka wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców powiatu. W połowie listopada będziemy mogli przeżyć wyjątkowe chwile w towarzystwie rumuńskiego pisarza, dramaturga i socjologa, Dana Lungu. Wszystko dzięki pracownikom Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile, którzy zaprosili artystę w ramach autorskiego cyklu „Książka do zjedzenia”. Z kolei pasjonaci fotografii mają okazję wziąć udział w konkursie organizowanym w ramach festiwalu „Kryminalna Piła”, do którego przygotowania już ruszyły.

Spotkanie z Danem Lungu rozpocznie się w czwartek, 15 listopada o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Buczka 14. Głównym tematem twórczości pisarza są przejawy życia społecznego w jego ojczyźnie. Wydarzenie urozmaicą: koncert muzyczny ukraińsko – mołdawskiego duetu, wystawa zdjęć czytelników Biblioteki z podróży do Rumunii oraz degustacja potraw z rumuńskiej kuchni. Wstęp jest bezpłatny.

Tego samego dnia o godz. 11:00 w filii przy ul. Ludowej artysta będzie uczestniczył w projekcji polsko – rumuńskiego filmu „Droga na drugą stronę”. W piątek, 16 listopada o tej samej porze Dan Lungu weźmie udział w spotkaniu z Janem Kołodziejskim, fotoreporterem, który przedstawi swoje impresje z wyjazdu do Rumunii z pomocą humanitarną w grudniu 1989 roku.

Inny charakter będzie miał konkurs „Fotograficzne motywy dla opowiadania kryminalnego w Piłą w tle”. Wydarzenie organizują: Regionalne Centrum Kultury w Pile, pilska Szkoła Policji oraz wydawnictwo „Oficynka”. Konkurs jest jednym z elementów przyszłorocznego festiwalu „Kryminalna Piła”. Celem przedsięwzięcia jest uchwycenie za pomocą obiektywów własnych aparatów miejsc w stolicy naszego powiatu, które mogą stanowić inspirację lub motywy dla opowiadania kryminalnego dziejącego się w Pile. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Prace należy przesyłać do końca listopada wyłącznie drogą mailową na adres: konkurs@kryminalnapila.pl. Do zdjęć trzeba dołączyć podpisany formularz zgłoszeniowy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 grudnia 2012 roku. Więcej szczegółów wraz z regulaminem i wymaganym formularzem można znaleźć na stronie internetowej www.kryminalnapila.pl/konkursfoto.html. Zapraszamy do udziału!