Różowy październik

Data: 26-10-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Różowy październik

Jak co roku, również i tym razem Powiat Pilski włączył się w organizację uroczystości poświęconych profilaktyce raka piersi, a więc problemowi szczególnie akcentowanemu właśnie w październiku. Przypomnijmy w skrócie, jak wyglądały te szczególne obchody w naszym rejonie.9 października – X Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem „Kobieta i zdrowie” – Zorganizowane w Starostwie Powiatowym w Pile spotkanie zgromadziło około 90 uczestników: pedagogów, pielęgniarek, przedstawicieli organizacji pozarządowych ze wszystkich gmin naszego powiatu. Kluczowym tematem była, oczywiście, profilaktyka nowotworu piersi. Honorowy patronat nad konferencją sprawowali Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu – prof. dr hab. Julian Malicki oraz Starosta Pilski Mirosław Mantaj.


15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem – Motywowani datą pracownicy urzędu wraz z członkami Stowarzyszenia Europa Donna w Pile zorganizowali w Starostwie Punkt Promocji Zdrowia. Na miejscu udzielano porad dotyczących zdrowego stylu życia, wykonywano pomiary ciśnienia i zawartości tkanki tłuszczowej.
 
18 października - Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi – Uroczystość składała się z dwóch części: konferencji w Regionalnym Centrum Kultury w Pile, połączonej z podsumowaniem konkursu dla młodzieży „Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych” oraz „marszu zdrowia piersi”. W ramach drugiej części spotkania barwny korowód przeszedł ulicami Piły z placu Stanisława Staszica na ulicę Śródmiejską. Wydarzeniu patronował Starosta Pilski.
 
Warto pamiętać, że w bardzo wielu przypadkach nasze zdrowie zależy od nas samych. Ogromne znaczenie ma wczesna profilaktyka. Powiatowe obchody służyły przypomnieniu jednej z podstawowych zasad dbania o dobrostan: lepiej jest zapobiegać niż leczyć. I warto o tym pamiętać.