14.12 2017 Pod Patronatem Starosty Pilskiego Powiat pilski

XXXVI rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce - wystawa fotografii pt. „Biało-czerwona” Marka Lapisa

14 grudnia 2017 r., godz. 20.00
Galeria BWA w Pile, ul. Stefana Okrzei 11
godz. 18.00 - warsztaty dla fotoreporterów i dziennikarzy
godz. 19.00 - spotkanie z Janiną i Andrzejem Gwiazdami

Projekt Biało-czerwona opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona obecne w miejscach publicznych. W czasach transformacji i obecnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy biała i czerwona nabierają szczególnego znaczenia. Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając wnikliwej uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i daję nam w artystycznej formie fotodokumentu pod rozwagę i do namysłu jak postrzegamy barwy narodowe. W obecnych czasach, jest to bardzo ważne, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczną dyskusję, poprzez sztuki wizualne, a w szczególności fotografie . Projekt był realizowany przez Marka Lapisa od 2009 roku. Realizację projektu wsparł Marszałek Województwa Wielkopolskiego stypendium, a samą prezentację powstała przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.
 Cel realizacji zadania.

PROMOWANIE I KREOWANIE KULTURY I SZTUKI, OCHRONA DÓBR KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W SZCZEGÓLNOŚCI W ZAKRESIE FOTOGRAFII I SZTUK AUDIOWIZUALNYCH. WSPIERANIE ROZWOJU KULTURY I SZTUKI ORAZ JEJ UPOWSZECHNIANIE. PROMOCJA FOTOGRAFII, MEDIÓW AUDIOWIZUALNYCH I REPORTAŻU JAKO NARZĘDZI OPISU I WYJAŚNIANIA OTACZAJĄCEGO ŚWIATA. POPULARYZACJA FOTOGRAFII JAKO SZTUKI ORAZ JAKO FORMY KOMUNIKACJI ZE SPOŁECZEŃSTWEM.

Marek Lapis, gnieźnianin rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ( członek Zarządu Okręgu Wielkopolskiego) i członek Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykształcenie kierunkowe fotograficzne .

Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną . Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: International Photography Awards 2013 Los Angeles, PX3 Paris 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008,2015 i 2016; Black & White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016; Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej I miejsce 2014 i 2016; National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia,KREATYWNA KULTURA 2016 i 2017, Brindisi Bike and Manekind 2017. Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers - Expanding Imagination oraz warsztatów Magnum Photos.
Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro.

Wykładał Fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu.
Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuję go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. Fotografia dla niego jest po pierwsze Pasją, a po drugie profesją.

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata, Powiat Pilski

Miejsce wydarzenia: Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile