Trzy nowe busy dla osób niepeÅ‚nosprawnych

Data: 19-01-2018    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Trzy nowe busy dla osób niepeÅ‚nosprawnych Domy Pomocy SpoÅ‚ecznej w Falmierowie i Pile oraz Warsztat Terapii ZajÄ™ciowej w Morzewie otrzymaÅ‚y nowe samochody do przewozu osób niepeÅ‚nosprawnych. ZostaÅ‚y one zakupione ze Å›rodków PaÅ„stwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepeÅ‚nosprawnych, Powiatu Pilskiego i gminy Kaczory. Wartość zakupionych samochodów to ponad 300 tysiÄ™cy zÅ‚otych. 19 stycznia 2018r. kluczyki do nowych samochodów przekazaÅ‚ placówkom starosta pilski Eligiusz Komarowski wraz z dyrektor OddziaÅ‚u Wielkopolskiego PFRON w Poznaniu AnnÄ… SkupieÅ„.

- Samochody te mają służyć mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej w Pile i Falmierowie oraz uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Morzewie. Udało się je pozyskać dzięki bardzo dobrej współpracy Powiatu Pilskiego z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu oraz gminą Kaczory. Myślę, że nie jest to nasze ostatnie wspólne zadanie. Chciałbym podziękować za tę współpracę a wszystkim korzystającym z tych busów chciałbym życzyć aby służyły one jak najdłużej – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Dofinansowanie PFRON zostało przekazane w ramach programu wyrównywania różnic między regionami III w obszarze likwidacji barier transportowych. Wszystkie wnioski, złożone przez trzy placówki jeszcze w pierwszym półroczu poprzedniego roku, przy pełnym poparciu Zarządu Powiatu w Pile, zostały rozpatrzone pozytywnie.

- Ze środków tego programu mogliśmy dofinansować zakup dwóch samochodów w wysokości 60 procent, a jednego w wysokości aż 70 procent. Jeżeli dodamy do tego pozostałe dofinansowanie, w tym Powiatu Pilskiego, daje to kwotę ponad 300 tysięcy złotych. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspomóc zakup tych, ponieważ będą mogli z nich korzystać podopieczni tych placówek, którzy muszą być dowożeni na leczenie i rehabilitację – powiedziała Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON w Poznaniu.

Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej im. Jana PawÅ‚a II w Pile jest przeznaczony dla 70 starszych, przewlekle chorych osób. Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej w Falmierowie (gmina Wyrzysk) sprawuje caÅ‚odobowÄ… opiekÄ™ nad dorosÅ‚ymi kobietami z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… intelektualnÄ…. W Domu znajduje siÄ™ 80 miejsc dla mieszkanek. Warsztat Terapii ZajÄ™ciowej w Morzewie od 2016 roku ma swojÄ… siedzibÄ™ w dawnej szkole podstawowej. Kilka miesiÄ™cy wczeÅ›niej WTZ zostaÅ‚ przejÄ™ty przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z NiepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… IntelektualnÄ… KoÅ‚o w Pile. Poprzednio, od 2003 roku, WTZ stacjonowaÅ‚ w Rzadkowie. Na zajÄ™cia regularnie uczÄ™szcza 35 osób, posiadajÄ…cych orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci.

Zapisz siÄ™ na newsletter