Ulice Wawelska i Młodych zostaną przebudowane

Data: 19-08-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ulice Wawelska i Młodych zostaną przebudowane

Czeka nas przebudowa ulic Wawelskiej i Młodych w Pile. Teren został już przejęty przez wykonawców. Właścicielem obu dróg jest Powiat Pilski.

W 2015 roku Starosta Pilski, na podstawie specustawy drogowej o  szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji drogowych, udzielił inwestorowi - Gminie Piła -  zezwolenia na realizację inwestycji związanych z przebudową i rozbudową ulic Wawelskiej i Młodych (dawniej Walki Młodych). Inwestycje realizowane są w ramach programu „Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i powojskowych na terenie miasta Piły - rozwój strefy przemysłowej Piła południowo – wschodnia”.

Eligiusz Komarowski, starosta pilski na zorganizowanym niedawno spotkaniu z inwestorem i wykonawcami zagwarantował wszelką pomoc w trakcie prowadzenia planowanych inwestycji.

- Jako organ odpowiedzialny za organizację ruchu, deklaruję wszelką pomoc w celu sprawnego przebiegu inwestycji, bez znaczących utrudnień dla mieszkańców Piły i okolic. Jestem przekonany, że stały kontakt z wykonawcą wpłynie pozytywnie na realizację tych założeń, szczególnie wtedy, gdy prowadzona będzie przebudowa drogi między Leszkowem i Kaliną. Dzięki zrealizowanym inwestycjom nie tylko znacznie poprawi się komfort jazdy, ale przede wszystkim wzrośnie bezpieczeństwo na drodze. Będzie to także duże udogodnienie dla inwestujących w Pile firm, które stacjonują na terenie strefy przemysłowej - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Warto przypomnieć, że na mocy zawartego w 2007 roku porozumienia pomiędzy ówczesnym prezydentem Piły Zbigniewem Kosmatką i władzami Powiatu Pilskiego, zarzadzanie drogami powiatowymi na terenie Piły, w tym m. in. blisko 8-kilometrowym odcinkiem ul. Walki Młodych oraz 3-kilometrowym odcinkiem ulicy Wawelskiej, zostało powierzone Gminie Piła, w zamian za określoną dotację od Powiatu.

Udział Powiatu Pilskiego w tych inwestycjach wynosi ponad 2 miliony złotych. Jest to kwota, jaką Powiat przekazał na wypłatę odszkodowań właścicielom gruntów, które zostały przejęte na potrzeby pasa drogowego ulic Wawelskiej i Młodych.

W ramach planowanej inwestycji, ulica Wawelska zmieni swój wygląd na odcinku ok. 3 kilometrów  (od skrzyżowania z linią kolejową Tczew – Kostrzyn do skrzyżowania z linią kolejową Kutno – Piła). Wykonana zostanie również oddzielna ścieżka rowerowa oraz chodniki i zatoki autobusowe, a miejsca przystankowe zostaną wyposażone w nowe wiaty. Wzdłuż drogi pojawią się nowoczesne, energooszczędne oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny. Powstanie również skrzyżowanie o poszerzonych wlotach.

W ramach prac na ulicy Młodych powstanie ok. 1,5 kilometra dróg wewnętrznych z chodnikami i ścieżką rowerową, zostanie wybudowana także kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieć wodociągowa oraz instalacja energetyczna i kanał telekomunikacyjny. Dodatkowo zostaną wykonane bezpieczne zjazdy i wjazdy łączące ulicę Młodych z drogą krajową nr 11.