Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Czajcze ugościło powiat

Data: 09-09-2013    Drukuj     Udostępnij

To był dobry dzień. W niedzielę, 8 września odbyło się w Czajczu Powiatowo – Gminno – Parafialne Święto Plonów. Do niewielkiej miejscowości w gminie Wysoka zjechały delegacje z całego powiatu, które swoją obecnością uświetniły najważniejszą rolniczą uroczystość w roku.Najpierw przez wioskę przemaszerował barwny korowód, który ubogaciły orkiestra z Osieka, liczne poczty sztandarowe, mieszkańcy z wieńcami dożynkowymi oraz powozy konne. Kiedy obecni zajęli miejsca przed sceną, rozpoczęła się msza święta, której głównym celebransem był ksiądz Ireneusz Staniszewski, proboszcz parafii w Wysokiej. Z kolei tradycyjnym uroczystościom obrzędowym przewodniczył zespół „Lusowiacy” z Tarnowa Podgórnego. 
 
Zabawa dożynkowa trwała wiele godzin. Wierzymy, że dobre wspomnienia przetrwają znacznie dłużej.
 
***
 
Starostowie dożynkowi podczas Święta Plonów w Czajczu:
 • Bernadeta Nowak  - od 32 lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 20 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja roślinna. Prowadzą też hodowle bydła opasowego i trzody chlewnej.Pani Bernadeta to przede wszystkim wspaniała mama trójki już dorosłych synów i babcia  dwóch wnuków. Uwielbia prace przy kwiatach w swoim ogrodzie. 
 • Kazimierz Wełniak -    z wykształcenia rolnik,  jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 51 ha, które prowadzi wraz z żoną. Gospodarstwo to  przejął po rodzicach w roku 1981. Głównym kierunkiem produkcji jest mleko i bydło opasowe. Lubi oglądać filmy przyrodnicze i historyczne a także czytać literaturę fachową.
 • Jolanta Mrotek - absolwentka Technikum Rolniczego w Brzostowie, wraz z mężem Stanisławem (sołtysem wsi) prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 40 ha. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego. Pani Jolanta  jest przewodniczącą rady rodziców w Szkole Podstawowej w Czajczu. Uwielbia prace w ogrodzie.
 • Marek Jóźwina - absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, wraz z rodzicami i żoną prowadzi gospodarstwo rodzinne o  powierzchni 50 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na bydło mleczne i opasy. Jego hobby to myślistwo. Pan Marek jest radnym Miasta i Gminy obecnej kadencji. 
 
Sołtys Roku Powiatu Pilskiego – Stanisław Mrotek - Od 2005 roku mieszkaniec wsi Czajcze. Sołtysem został wybrany w lutym 2011 roku. Jest inicjatorem wszelkich działań, stając jednocześnie w pierwszym szeregu  do realizacji zadania. Dzięki jego zaangażowaniu dokonane zostały remonty dróg dojazdowych do gospodarstw, rekultywowano teren pod plac zabaw. Organizuje kuligi z pieczonymi kiełbasami dla najmłodszych, obchody Dnia Dziecka i Dnia Kobiet.
 
Uhonorowani odznaką Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużeni dla Rolnictwa”:
 • Jerzy Kowalski,
 • Jan Jóźwina,
 • Piotr Maj.
Wielkopolski Rolnik Roku 2012 (uhonotowani podczas dożynek w Czajczu):
 • laureat: Tadeusz Leśniewski – mieszkaniec Cochu (gmina Szydłowo), właściciel gospodarstwa o powierzchni 1600 hektarów, które prowadzi razem z żoną Marią. Uprawia zboża i rzepak połączone z nasiennictwem. Odbudował zabytkowy dworek znajdujący się na terenie swojego gospodarstwa. Laureat konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2010. 
 • wyróżniony: Jacek Jankowski – rolnik z Dębówka Starego w gminie Białośliwie.
Rolnik – Farmer Roku 2012 (uhonorowani podczas dożynek w Czajczu):
 • laureat i zdobywca statuetki „Złotego jabłka”: Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Bądeczu – Mieczysław Zaremba, laureat w kategorii „Produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze”
 • wyróżnieni: Danuta i Jerzy Król z Pobórki Wielkiej w gminie Białośliwie
Zwycięzcy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
 • Gmina Wysoka
 • Gmina Łobżenica
 • Gmina Białośliwie