Zdobyliśmy 47 tysięcy z programu „Niepodległa 2018”

Data: 24-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zdobyliśmy 47 tysięcy z programu „Niepodległa 2018” Kolejna dobra wiadomość. Znamy już wyniki naboru do programu dotacyjnego Niepodległa 2018. Projekt „Dni Niepodległej Ojczyzny w Powiecie Pilskim” uzyskał 47 tysięcy złotych dofinansowania, dzięki czemu odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń z udziałem mieszkańców z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, współorganizowanych przez Powiat Pilski. 

Do programu złożono aż 2516 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało 218 projektów na łączną kwotę 13 mln zł. Projekt, opracowany przez pracowników Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju Starostwa Powiatowego w  Pile, złożyło Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które jest realizatorem projektu.

Głównym celem zadania jest szerokie włączenie mieszkańców powiatu pilskiego w świętowanie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz szerzenie wartości patriotycznych w regionie. BWAiUP zrealizuje go poprzez zorganizowanie 10 zadań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, włączając w nie mieszkańców oraz zaprzyjaźnione placówki: Młodzieżowy Dom Kultury ISKRA,  Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im Panteleona Szumana, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile.

W ubiegłych latach w regionie pilskim obchodzono Święto Niepodległości w różnych formach. Obserwowano bardzo dużo kreatywnej młodzieży, która także chciała czynnie działać i uczestniczyć w obchodach tego święta. Największym zainteresowaniem cieszyły się właśnie te działania, w których nie można było zauważyć granicy wieku. Liczne pozytywne wnioski i komentarze na ich temat świadczą o potrzebie kolejnych propozycji spędzania patriotycznych świąt właśnie w takiej, a nie innej formule.
- Dlatego też zadania w projekcie zaplanowano tak, aby włączyć w obchody tego wyjątkowego święta wszystkich mieszkańców: całe rodziny, młodzież i dorosłych, a także osoby o utrudnionym dostępie do usług kultury, jak seniorzy czy niepełnosprawni – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W ramach projektu znalazły się m.in. takie propozycje, by mieszkańcy  mogli pokazać swój szczery i radosny patriotyzm, by mogli wspólnie cieszyć się z wolności. Chcemy, aby propozycje takie, jak: rodzinne warsztaty plastyczne robienia flag, kotylionów i rozetek, gra miejska, czy liczne konkursy, warsztaty dyskusyjne, koncerty i wystawy doprowadziły do wypracowania tego zgoła odmiennego od przyjętych w Polsce stereotypów sposobu obchodzenia świąt patriotycznych.
 
Zapisz się na newsletter