Powiat ubiega się o miliony na oświatę!

Data: 24-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat ubiega się o miliony na oświatę! Dobra wiadomość dla oświaty. Powiat Pilski złożył wnioski o duże pieniądze, które chce zainwestować w bazę dydaktyczną placówek oświatowych oraz w liczne kursy i praktyki dla młodzieży, które podniosą jakość nauczania i sprawią, że będzie ona na najwyższym europejskim poziomie.

23 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu złożonych zostało siedem wniosków  o dofinansowanie z czego pięć dla pilskich szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe i po jednym  dla Powiatowego Centrum Edukacji w Pile oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.

Łączna kwota na jaką opiewają wnioski, to ponad 5 mln złotych z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad  4,5 mln złotych. Dzięki tym środkom poprawi się jakość kształcenia zawodowego w powiecie pilskim.
Nie od dziś wiadomo, że od kilku lat na rynku pracy istnieje deficyt zawodowców,  dlatego  tak istotnym jest aby inwestować  w szkoły, aby swoja ofertą  przyciągały młodzież, ale też przede wszystkim należy wspierać uczniów, którzy w najbliższej przyszłości rozpoczną życie zawodowe.
Dlatego też głównym celem wszystkich złożonych projektów jest wzrost konkurencyjności  na rynku pracy młodzieży w powiecie pilskim. W ramach każdego projektu przewidziane jest  rozszerzenie oferty szkół o dodatkowe kursy i szkolenia, które wykraczają poza normę programową oraz dają realne szanse na zdobycie dodatkowych kwalifikacji poszukiwanych przez lokalnych pracodawców.

Wachlarz przewidzianych szkoleń jest niezwykle szeroki w zależności od kierunków kształcenia w danej szkole, począwszy od szkoleń z technik baristycznych, barmańskich czy też pracy sommeliera dla uczniów z kierunków gastronomicznych poprzez szkolenia z obsługi programów do projektowania terenów zielonych, wzornictwo i design, szkolenie z obsługi koparko-ładowarki oraz montażu rusztowań dla uczniów pilskiej Budowlanki.

Ponadto przewidziane jest doposażenie pracowni zawodowych we wszystkich szkołach, co zdecydowanie podniesie atrakcyjność i jakość prowadzonych zajęć oraz wyrówna szanse edukacyjne uczniów w stosunku do większych miast. Między innymi planuje się doposażenie pracowni informatycznych, pracowni systemów i sieci komputerowych, pracowni technologii mechanicznej i rysunku czy też pracowni badań właściwości materiałów budowlanych i wielu innych, które z uwagi na ograniczone możliwości szkół nie są w pełni doposażone lub też sprzęt w nich używany jest wyeksploatowany, a dzięki  środkom z Unii Europejskiej sytuacja diametralnie się zmieni. Większość pracowni wyposażanych zostanie w komputer, monitory, projektory, oraz specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do kształcenia w poszczególnych branżach.

- Istotą tych działań jest fakt, iż przy planowaniu działań projektowych, wzięto pod uwagę zapotrzebowanie zgłoszone przez pilskich pracodawców, podczas konsultacji, które odbyły się w lutym tego roku. Znamy potrzeby rynku pracy i wiemy jak dobrze zainwestować pieniądze, by nasza młodzież była kształcona na jak najlepszym poziomie  – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski

Rozpoczęcie realizacji projektów zaplanowano na początku 2019 roku.