Co zrobić, by na wsi żyło się lepiej?

Data: 20-02-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Co zrobić, by na wsi żyło się lepiej? Ponad 140 osób uczestniczyło w Forum Rolniczym Powiatu Pilskiego, które odbyło się 19 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz honorowym patronatem Starosty Pilskiego.

Spotkanie wywołało duże zainteresowanie, uczestniczyli w nim parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji okołorolniczych, przedstawiciele władz samorządowych: starosta pilski Eligiusz Komarowski i wicestarosta Stefan Piechocki i duże grono rolników.  
Forum rolnicze przede wszystkim służyło wymianie poglądów i szukaniu odpowiedzi na podstawowe pytanie: co zrobić by na polskiej wsi żyło się lepiej? Dlatego poruszano problemy nie tylko te lokalne, ale również o znaczeniu ogólnokrajowym.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych tematów był Afrykański Pomór Świń. Choroba ta, rozwijająca się w zastraszającym tempie, nieubłagalnie zbliża się już do granic Wielkopolski. Wszyscy zgodzili się, że jest potrzeba szybkich działań w skali całego kraju, by nie dopuścić do dalszego jej rozwoju.

Duże znaczenie ma bioasekuracja, czyli zabezpieczenia gospodarstw, by nie doszło do masowego wybijania trzody chlewnej. Wszyscy zgodzili się co do tego, że nie można jej kosztów przerzucać na rolników, gdyż ich na to nie stać. To państwo powinno znaleźć na to pieniądze. Właściciele świń powinni zwrócić szczególną uwagę aby nie wpuszczać na teren chlewni nieupoważnionych osób. Nie mniej ważną jest też kwestia minimalizacji zagrożenia przenoszenia choroby przez zakażone dziki. Tu nadal trwa dyskusja, co do ich wzmożonego odstrzału i nie wypracowano jeszcze sposobu, jak sobie z tym poradzić.

Problemem, który z kolei dotyka pilskich rolników od wielu lat, jest kwestia wylewania Noteci. Mimo licznych spotkań oraz prób podejmowanych przez posłów, władze samorządowe i izbę rolniczą - nadal nie udało się znaleźć pieniędzy na regulację tej rzeki. Niektórzy upatrują ratunku w nowopowstałej instytucji Wody Polskie, która rozpoczęła swą działalność 1 stycznia br. Niestety jest ona dopiero na etapie organizowania swojej pracy i nie udało się podczas Forum uzyskać żadnych odpowiedzi na nurtujące rolników pytania.  
Podczas spotkania zostały omówione zasady składania oświadczeń o braku zmian we wniosku o dopłaty za 2018 r. oraz wniosków o dopłaty bezpośrednie za pomocą aplikacji e-wniosek.

W związku z ruszającym naborem wniosków na Modernizację Gospodarstw Rolnych zaprezentowano zasady przyznawania pomocy w ramach tego działania. Inne tematy poruszane podczas forum to przepisy regulujące przyznawanie rent rolniczych, prawo wodne i ochrona zwierząt. Padła również propozycja przedłużenia terminu składania wniosków o dopłaty w związku z trudną sytuacją hydrologiczną na gruntach rolnych.

Spotkanie, choć nie dało odpowiedzi na wszystkie pytania, było dobrą okazją do dyskusji na temat wsi i rolnictwa.
 
Zapisz się na newsletter