Woda w rzekach powoli zaczyna opadać. Starostwo na bieżąco monitoruje sytuację

Data: 06-02-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Woda w rzekach powoli zaczyna opadać. Starostwo na bieżąco monitoruje sytuację Poziom wody w Gwdzie i na Noteci nadal przekracza stan alarmowy. Dlatego w Pile i  w wielu gminach powiatu pilskiego występują jeszcze lokalne podtopienia.  Starostwo Powiatowe na bieżąco monitoruje jednak sytuację i na razie nie jest konieczne podejmowanie nadzwyczajnych działań.  Optymistyczne jest to, że woda powoli opada. 

Poziom wody w Gwdzie na bieżąco mierzą strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pile. Dzisiaj o godzinie 13. wynosił on  226 centymetrów i  o 6 przekraczał stan alarmowy.

- Sprawdzamy poziom wody co godzinę i ta na szczęście zaczyna powoli opadać. Nie powiem, że sytuacja się ustabilizowała, ale jest już spokojniej, niż jeszcze było w weekend – mówi kpt. Paweł Kamiński z KP PSP w Pile. 

Nadal największe podtopienia występują w gminie Kaczory, gdzie w jeziorze Kopcze  wody dwukrotnie przybyło i  ta zalała nawet drogi lokalne i kilka domostw. Teraz jednak woda płynie starorzeczem do Gwdy w kierunku Kaliny. Dlatego tak duże podtopienia powstały właśnie w tej okolicy. Ale nie ma tu zagrożenia, że woda zaleje drogi. Podobnie, lokalne podtopienia występują w gminach Szydłowo, Miasteczko Krajeńskie, Łobżenica i Wyrzysk, ale z powodu wysokiego stanu wód gruntowych.  

- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w starostwie na bieżąco monitoruje sytuację. Jesteśmy więc w stałym  kontakcie z naszymi służbami. Jak na razie z podtopieniami  radzą sobie druhowie miejscowych Ochotniczych  Straży Pożarnych. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP  wspierali ich kilkakrotnie, w gminie Kaczory, w której stan był najbardziej alarmujący – uspokaja Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Jak na razie nie było konieczne użycie sprzętu z magazynu przeciwpowodziowego starostwa pilskiego, znajdującego się przy siedzibie komendy PSP,  przy Moniuszki w Pile,  w którym znajdują się worki z piaskiem, motopompy, łódź, czyli sprzęt, który może być użyty w akcji przeciwpowodziowej.
 
Zapisz się na newsletter