Kwalifikacja wojskowa w powiecie pilskim. Poznaj szczegóły

Data: 24-01-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kwalifikacja wojskowa w powiecie pilskim. Poznaj szczegóły
Zgodnie z dokumentami podpisanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Obrony Narodowej i Wojewodę Wielkopolskiego, termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie pilskim wyznacza się na okres od 1 marca do 12 kwietnia. Powiatowa Komisja Lekarska w Pile będzie pracowała codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 16.30, w Pile przy ul. Żeromskiego 14  (Dom Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej). Telefon kontaktowy: 605-352-949.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2018 roku zobowiązani są:

- mężczyźni urodzeni w 1999 roku,
- mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby urodzone w latach 1997-1998, które:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
   b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1994-1999 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/18 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko - dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria,
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Zgodnie z Wojewódzkim Planem Kwalifikacji Wojskowej, kolejność zgłaszania się osób do kwalifikacji przedstawia się następująco:
  1. od 1 marca do 20 marca Miasto Piła
  2. od 21 marca do 23 marca Miasto i Gmina Łobżenica
  3. w dniu 23 marca  Gmina Miasteczko Krajeńskie
  4. od 26 marca do 29 marca Miasto i Gmina Wyrzysk
  5. od 29 marca do 30 marca Gmina i Miasto Ujście
  6. od 3 kwietnia do 5 kwietnia Gmina Szydłowo
  7. od 5 kwietnia do 6 kwietnia Gmina Kaczory
  8. od 6 kwietnia do 9 kwietnia Miasto i Gmina Wysoka
  9. w dniu 10 kwietnia Gmina Białośliwie
  10. w dniu 11 kwietnia kobiety
  11. w dniu 12 kwietnia ekspertyzy

Osoby stawiające się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej winne są przedstawić następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
- zaświadczenie o pobieraniu nauki lub świadectwo jej ukończenia,
- posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia.

UWAGA: obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 15 stycznia 2018 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 roku na obszarze województwa wielkopolskiego stanowi wezwanie do kwalifikacji wojskowej. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawały do kwalifikacji wojskowej, od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wezwani, którzy wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy lub przepisów wydanych na jej podstawie nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem, właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności zgodnie z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. z 2017r., poz. 1430 z późn. zm. ).