Ratują życie oddając krew

Data: 29-11-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ratują życie oddając krew
Konferencja z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa pod patronatem Eligiusza Komarowskiego - starosty pilskiego odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Spotkanie, które już tradycyjnie organizowane jest pod koniec listopada, przygotowały Powiat Pilski wraz z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile. W trakcie uroczystości uhonorowano liczne grono osób, które regularnie oddają krew i mogą być pod tym względem wzorem dla innych.

- Dziękuję wszystkim honorowym krwiodawcom, którzy zawsze są gotowi dać cząstkę siebie dla osób będących w trudnej sytuacji zdrowotnej. Jest to szlachetna postawa, do której odnoszę się z ogromnym szacunkiem. Gratuluję również odznaczonym oraz nagrodzonym w konkursie. To dobrze, że w turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” wzięło udział tylu młodych ludzi. Młodzież sygnalizuje w ten sposób rówieśnikom, że oddawanie krwi nie boli, za to daje wiele satysfakcji i przynosi bardzo wymierne korzyści dla społeczeństwa – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Tegoroczny turniej „Młoda Krew Ratuje Życie” zakończył się zwycięstwem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Pile. Przypomnijmy, że w lutym 2017 roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Studenckie Koło Naukowe ESCULAP, we współpracy z Powiatem Pilskim, zorganizowały rekordową zbiórkę pod hasłem „Podaruj serce – oddaj krew”. W ciągu jednego dnia swoją krwią podzieliły się 524 osoby. Ustanowiono w ten sposób nowy rekord Polski.

Warto podkreślić, że od 1976 roku Oddział Rejonowy PCK w Pile uhonorował odznakami Zasłużony Honorowy Dawca Krwi: I stopnia (15 litrów kobiety/18 litrów mężczyźni) ponad 6 tys. osób, II stopnia (10 litrów kobiety/12 litrów mężczyźni) ponad 9 tys. osób oraz III stopnia (5 litrów kobiety/6 litrów mężczyźni)  prawie 17 tys. osób.

Odznaczeni i nagrodzeni:

Wojciech Kicman - godność Członka Honorowego PCK, nadana przez Krajowy Zjazd PCK
Eleonora Kozłowska, Katarzyna Senska, Michał Bobrowski - Odznaka Honorowa PCK IV Stopnia, nadana przez Kapitułę ZG PCK w Warszawie
Krzysztof Alwin, Dariusz Fąs, Kazimiera Gliwa, Bartosz Gołdyn, Roman Grzybek, Marcin Kopienka, Karol Ksobiak, Beata Mocarska, Piotr Ryczek – Złota Odznaka I Stopnia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi
Patryk Bujko, Łukasz Fijałkowski, Krzysztof Kralski, Beata Kwiecień, Karol Muszyński, Mateusz Stec – Wagner, Roman Strouhal, Zdzisław Szulc - Srebrna Odznaka II Stopnia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi
Michał Domagalski, Agnieszka Kina, Dorota Kostyk, Dawid Studziński, Izabela Szulc, Patrycja Turlewicz, Małgorzata Zając, Arkadiusz Żyliński – Brązowa Odznaka III Stopnia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi
Edward Henyk, Romana Kominiak, Jacek Kuliński, Krzysztof Podgórski, Dominik Tomaszewski, Zbigniew Szałek - listy gratulacyjne Starosty Pilskiego dla promotorów honorowego krwiodawstwa

Podziękowania Starosty – podsumowanie XIV Turnieju Krwiodawstwa „Młoda Krew Ratuje Życie”:

ZSP nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w  Pile (1. miejsce)
Dyrektor -  Jacek  Sikorski
Koordynator turnieju  - nauczyciel Michał Bobrowski