Skrzyżowanie w Śmiłowie będzie bezpieczniejsze

Data: 02-11-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Skrzyżowanie w Śmiłowie będzie bezpieczniejsze Starosta pilski Eligiusz Komarowski wraz z wicestarostą Stefanem Piechockim wzięli udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez posła Marcina Porzucka i radnego Rady Gminy Kaczory Dariusza Krupę. Konferencja odbyła się w Śmiłowie, na drodze której newralgiczny fragment już wkrótce zyska nową jakość.

Mowa o trzystu metrach krajowej „dziesiątki”, która zostanie w tym miejscu nie tylko zrewitalizowana, ale również poszerzona. Wszystko po to, aby uczynić bezpieczniejszym rejon dwóch skrzyżowań w pasie drogi krajowej. Wprowadzone rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo ruchu drogowego, wpłyną na poprawę jego płynności oraz poprawią możliwości wyjazdu pojazdów od strony Zelgniewa i Kaczor.

– Mamy już decyzję podpisaną przez wiceministra infrastruktury i budownictwa. To zielone światło dla tej inwestycji – powiedział poseł Marcin Porzucek. Dokumentację przebudowy drogi krajowej nr 10 w miejscowości Śmiłowo na odcinku około 300 metrów wraz z wykonaniem poszerzenia nawierzchni do trzech pasów ruchu oraz wykonaniem wysp segregacyjnych finansuje Powiat Pilski.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Śmiłowa i kierowców użytkujących krajową „dziesiątkę”. Wiemy dobrze, jak wiele wypadków zdarza się na tej trasie. W ostatnich latach doszło tu do 40 takich zdarzeń, w których zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych. Remont, który przewidujemy na przyszły rok, jest tak istotny. Względy bezpieczeństwa są dla nas najważniejsze. Dziękuję panu posłowi za wydatną pomoc. Dodam, że wkrótce nową nawierzchnię zyska też droga powiatowa nr 1177P ze Śmiłowa do Kaczor. Występujemy w tym celu o środki zewnętrzne, w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Kwota całej inwestycji została oszacowana na 6 mln złotych, staramy się o 50-procentowe dofinansowanie. Stosowny wniosek został złożony do wojewody wielkopolskiego i przeszedł już ocenę formalną – poinformował starosta Eligiusz Komarowski.

Wicestarosta Stefan Piechocki dodał - W ramach inwestycji o której mówimy, powstanie też nowy zjazd na Zelgniewo, który połączy się z obecną drogą. Taka zmiana ułatwi skręt w lewo i nie będzie tamować ruchu tak, jak się to dzieje obecnie.