Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Gmina Łobżenica dołącza do partnerskiej wspólnoty powiatów: pilskiego i Schwalm - Eder

Data: 09-10-2017    Drukuj     Udostępnij

Gmina Łobżenica dołącza do partnerskiej wspólnoty powiatów: pilskiego i Schwalm - Eder Powiat Schwalm – Eder kontynuuje udaną współpracę z powiatem pilskim od kilkunastu lat. W sobotę ten fakt został wzmocniony dokumentem, który podpisano w Berlinie. 7 października Gmina Łobżenica zawarła umowę partnerską z gminą Schreckbach. Uroczystego aktu dokonano w Reichstagu, siedzibie Bundestagu – niższej izbie parlamentu Niemiec. Dokument podpisali burmistrzowie: Piotr Łosoś i Andreas Schultheis, a parafowali starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm Eder, na terenie którego znajduje się gmina Schreckbach.

- Jestem szczęśliwy, że rozwijane od roku kontakty pomiędzy gminami Łobżenica i Schreckbach zostały uroczyście sformalizowane. Ufam, że to porozumienie będzie pożyteczne dla mieszkańców obu gmin, powiatów i krajów. Liczymy nie tylko na współpracę między samymi mieszkańcami, ale również między firmami w zakresie wymiany doświadczeń, technologii i kooperacji. Dla mnie ważne jest też położenie gminy Schreckbach. Dzięki niemu śmiało możemy stwierdzić, że powiaty: pilski i Schwalm Eder stały się sobie jeszcze bliższe. Przypomnę, że od piętnastu lat partnerem miasta Wysoka w powiecie pilskim jest Jesberg, miejscowość również należąca do powiatu Schwalm Eder – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. I dodał: - Delegacja polska liczyła około 20 osób, wśród nich związani z łobżenicką ziemią przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile: Kazimierz Wasiak oraz Roman Sobieszczyk. Druga strona dotarła do Berlina w grupie blisko 40 osób. Po części oficjalnej nadszedł czas na zwiedzenie Reichstagu i samej stolicy Niemiec. 

Podpisaniu dokumentu towarzyszyli deputowani do Bundestagu, którym idea zawarcia partnerstwa była szczególnie bliska: dr Edgar Franke (SPD) oraz Bernd Siebert (CDU), a także Gerd Hofer, parlamentarzysta w latach 1994-2009.

W inwokacji do umowy można przeczytać: - Czynimy to w nadziei, że dzięki żywotnym kontaktom obu społeczności, przede wszystkim młodzieży, nawiązane zostaną silne więzi, które staną się przyczynkiem do umacniania przyjaźni między Polakami i Niemcami – członkami wolnej, pokojowej i zjednoczonej Europy.
Należy wierzyć, że tak właśnie będzie, ku pożytkowi reprezentantów wszystkich pokoleń. Już teraz możemy być pewni, że na podpisaniu dokumentu skorzystają sami mieszkańcy, którzy będą mogli uczestniczyć w międzynarodowej wymianie na wielu płaszczyznach.