Odszedł Zygmunt Selwat

Data: 09-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Odszedł Zygmunt Selwat Dziś po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Zygmunt Selwat, nestor pilskiej przedsiębiorczości, założyciel i właściciel firmy WYPIG. Miał 86 lat. Za całokształt działań na niwie zawodowej i społecznej w 2016 roku Zygmunt Selwat odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

- Bez wątpienia pan Zygmunt Selwat to marka nie tylko stolicy powiatu pilskiego - Piły, ale całej północnej Wielkopolski. Był człowiekiem nietuzinkowym, nie marnował swojego życia i talentów, był i będzie wzorem rzetelności i twórczych pasji dla kolejnych pokoleń. Odszedł od nas wielki Pilanin – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Rok temu chcąc docenić działalność Zygmunta Selwata, starosta pilski Eligiusz Komarowski, wraz z Arturem Łazowym, prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA i Marią Bochan, prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, wspólnie wystąpili 30 maja 2016r. do Prezydenta RP z wnioskiem o przyznanie Złotego Krzyża Zasługi. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 8 listopada 2016 roku w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile.

- To bardzo miłe, że zostałem tak doceniony. Cieszę się, że większą część życia spędziłem w Pile. Dobrze trafiłem. Tu założyłem własną firmę, tu poznałem przyszłą żonę, tutaj urodziły się moje dzieci: Izabela i Romuald. W Pile realizowałem także swoje filmowe hobby – mówił podczas uroczystości Zygmunt Selwat.

7 listopada 1956 roku przy ul. Kujawskiej 3 Zygmunt Selwat otworzył zakład Wyrobu Pieczątek Gumowych WYPIG, który nieprzerwanie działa do dziś. Pierwsze zlecenie na pieczątkę pochodziło od miejscowego krawca. Choć nie były to czasy łatwe czasy, w szczególności dla tzw. prywatnej inicjatywy, odważnie rozszerzał działalność zakładu. Ważnym momentem w historii firmy było zamówienie z LUMENU (obecnego Philipsa), które wymagało zakupu grawerki, ogromnej jak na owe czasy inwestycji. Pan Zygmunt zaryzykował i dzięki temu żarówki z Lumenu, które  oświetlały świat, zaopatrzone zostały w pieczątki, które wyszły spod jego ręki. Pełen wykaz wszystkich wykonanych przez siebie pieczątek, Zygmunt Selwat przekazał w ubiegłym roku, Towarzystwu Miłośników Miasta Piły. Jest to zestaw ksiąg ewidencji wzoru pieczątek stanowiący swoisty zapis historii Piły i regionu w pieczątkach.

Ale praca zawodowa to nie wszystko. Pan Zygmunt Selwat był wielkim pasjonatem fotografowania i filmowania. Był członkiem gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Należał do założycieli Amatorskiego Klubu Filmowego AKF Rondo w Pilskim Domu Kultury i jednym z jego najaktywniejszych członków. Był autorem Pilskich Kronik Filmowych i licznych filmów. Uczestniczył w wielu festiwalach i przeglądach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.

***
Pogrzeb Zygmunta Selwata odbędzie się w czwartek 12 października 2017 roku o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Pile.

Relacja z wręczenia Zygmuntowi Selwatowi Złotego Krzyża Zasługi, 8 listopada 2016r.