Jan Paweł II patronuje pilskiemu Domowi Pomocy Społecznej od 15 lat

Data: 22-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jan Paweł II patronuje pilskiemu Domowi Pomocy Społecznej od 15 lat
- Nig­dy nie jest tak, żeby człowiek, czy­niąc dob­rze dru­giemu, tyl­ko sam był dob­roczyńcą. Jest równocześnie ob­da­rowa­ny tym, co ten dru­gi przyj­mu­je z miłością - tymi słowami świętego Jana Pawła II rozpoczął obchody jubileuszu XV-lecia nadania Domowi Pomocy Społecznej w Pile imienia papieża - Polaka dyrektor DPS, Bogusław Mikita. Rada Powiatu w Pile pierwszej kadencji uchwałą z dnia 30 sierpnia 2002 roku nadała Domowi imię żyjącego jeszcze wtedy papieża - naszego wielkiego rodaka, a uroczystość z tym związana odbyła się w ostatnim dniu lata: 21 września 2002 roku.

Data dzisiejszej uroczystości nie jest przypadkowa, ponieważ 22 września to pierwszy dzień astronomicznej jesieni, a dla wielu mieszkańców Domu ta pora roku odzwierciedla okres ich życia. Jest to jednocześnie dzień dzielący nas równo miesiąc od liturgicznego wspomnienia świętego Jana Pawła II, które przypada zawsze 22 października i od następnego roku to właśnie ten szczególny dzień będzie obchodzony w pilskim Domu jako Dzień Patrona.

- Wybór na patrona Domu osoby Jana Pawła II to nie tylko zaszczyt, ale ze względu na Jego świętość również zobowiązanie do pielęgnowania tego co nam zostawił, do naśladowania poprzez pochylenie się nad najsłabszymi i wsłuchanie się w potrzeby drugiego człowieka. Obecność na dzisiejszej uroczystości tak wielu przyjaciół Domu oraz kierowanych do nas ciepłych słów jest potwierdzeniem tego, że personel realizuje przesłanie naszego patrona, który uczył,że człowieka trzeba mierzyć miarą serca – dodał Bogusław Mikita.

Podczas uroczystości odprawiona została Msza święta dziękczynna, której przewodniczył ksiądz prałat Ryszard Ryngwelski. Po Eucharystii głos zabrał między innymi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile: - Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w dzisiejszym jubileuszu. Trudno o lepszego patrona, to przecież największy z naszych rodaków. Myślę, że Jan Paweł II cały czas czuwa nad nami, nie tylko nad tym Domem. Dziękuję pracownikom za ciężką służbę i wielkie poświęcenie. Życzę, aby DPS w Pile w dalszym ciągu wspaniale się rozwijał.

Życzenia złożył również Stefan Piechocki: - Dyrekcji, pracownikom i mieszkańcom życzę satysfakcji z czasu spędzanego w pilskim Domu Pomocy Społecznej – miejscu, w którym życzliwość i dobroć są w stanie załagodzić największe nawet dramaty. Wszystkiego dobrego!

Na zakończenie pierwszej części spotkania wszyscy mogli wysłuchać poezji w wykonaniu Stanisławy Łowińskiej, która recytowała wiersze swojego autorstwa, poświęcone świętemu patronowi. Na deser wystąpił zespół SHALOM pod dyrekcją Bogusława Łowińskiego. Jubileuszowe spotkanie domknął poczęstunek i piknik.