Diecezjalny odpust w Skrzatuszu zgromadził tysiące wiernych

Data: 18-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Diecezjalny odpust w Skrzatuszu zgromadził tysiące wiernych W sobotę młodzież, dzień później również dorośli byli głównymi adresatami modlitewnego spotkania, które jak zwykle w połowie września zorganizowano przy Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu (gmina Szydłowo). Temu spektakularnemu wydarzeniu towarzyszyła wdzięczność za 45 lat istnienia diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej.

Diecezjalne Czuwanie Młodych zgromadziło kilka tysięcy osób. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był o. Antonello Cadeddu – włoski misjonarz, założyciel wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w Brazylii. W niedzielę, 17 września, odbyły się główne uroczystości, które zainteresowały jeszcze liczniejszą grupę wiernych. W Eucharystii wzięli udział wszyscy biskupi z diecezji: Edward Dajczak, Krzysztof Włodarczyk, Krzysztof Zadarko, Paweł Cieślik oraz Tadeusz Werno, a także biskupi z Gorzowa, Szczecina i dziesiątki księży. Modlitwie przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko – kamieński.

Podczas uroczystości bp Edward Dajczak poświęcił nowy Dom Pielgrzyma, budowany przez kilka ostatnich lat w sąsiedztwie Sanktuarium.
W uroczystości wzięła również udział Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W imieniu władz Powiatu Pilskiego, jubileuszowe życzenia z okazji 45-lecia diecezji, na ręce księdza biskupa Edwarda Dajczaka złożył Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu.

- To było wyjątkowe spotkanie z pięknym kazaniem o budowaniu życia na dobrych i mocnych fundamentach. Utożsamiało ono zagubienie ludzi w dzisiejszych czasach. Przekaz był prosty, treściwy i spotkał się z owacyjnym przyjęciem wiernych. Całość dwudniowego spotkania młodzieży w Skrzatuszu miała piękną oprawę i charakter skupienia we wspólnej modlitwie i obcowaniu z Bogiem oraz Matką Boską Skrzatuską. Miałem przyjemność po homilii w nowo wybudowanym, pięknym Domu Pielgrzyma spotkać się z biskupem Edwardem Dajczakiem i wręczyć mu okolicznościowy grawerton z okazji Jubileuszu 45-lecia diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Jestem pod ogromnym wrażeniem piękna i architektury nowego Domu Pielgrzyma oraz całej infrastruktury i budynków przyległych. Należy podkreślić, że Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu staje się obecnie mocnym punktem nie tylko pielgrzymkowym, ale i turystycznym naszego regionu. Zapewne będzie to przynosiło oprócz względów duchowych, również korzyści materialne dla gminy Szydłowo, w której leży Skrzatusz – mówi Przemysław Pochylski.

***

Diecezję koszalińsko-kołobrzeską utworzył papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae coetus z dnia 28 czerwca 1972 roku. Diecezja została erygowana w nawiązaniu do misyjnego biskupstwa w Kołobrzegu, które powstało w roku 1000.
Patroni diecezji: św. Wojciech, biskup i męczennik (uroczystość obchodzona 23 kwietnia) oraz św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik (uroczystość obchodzona 14 sierpnia).

Obszar diecezji: 14 640 km2 (na terenie części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego).
Ludność: około 912 tysięcy, katolicy: około 833 tysięcy

Dekanaty: 24, Parafie: 221
Katedra: kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie
Konkatedra: kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu (bazylika mniejsza)