Czajcze na mapie od prawie sześciu wieków

Data: 18-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Czajcze na mapie od prawie sześciu wieków Sympatyczną uroczystość zorganizowała społeczność wsi Czajcze z okazji 590. rocznicy powstania miejscowości. Uroczyste, wielowątkowe obchody przeprowadzono w sobotę, 16 września. 

Całość rozpoczęła Msza święta w intencji mieszkańców, po zakończeniu której swój program zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czajczu oraz wesoła kapela „Kombinatorzy” z Budzynia. O dziejach Czajcza barwnym językiem opowiedział pochodzący z tej miejscowości Roman Chwaliszewski, regionalista uhonorowany przed kilkoma laty tytułem „Ambasador Powiatu Pilskiego”, natomiast o tym, jak Czajcze wyglądało wczoraj i jak prezentuje się dziś, zgromadzeni mogli się przekonać dzięki wystawie fotograficznej. Chętni wzięli również udział w biegu z okazji 590-lecia wsi. Dużo serca w organizację imprezy włożyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czajczu, które częstowały regionalnymi potrawami i wypiekami. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci.

- Życzę państwu satysfakcji z zamieszkiwania tak urokliwego zakątku powiatu pilskiego. Wieś Czajcze to wspaniała historia, ale również godna pochwały dbałość o współczesność. Warto w tym miejscu wspomnieć, że gospodarze z Czajcza wielokrotnie wygrywali powiatowe konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, a w sierpniu tego roku zwyciężyli taki konkurs w Gnieźnie, podczas dożynek wielkopolskich. Czajcze ma też szczęście do wspaniałych mieszkańców, których sternikiem jest Stanisław Mrotek, którego można określić jako "człowiek dusza"! Każdemu z państwa życzę spełnienia marzeń i osiągnięcia zamierzonych celów. - powiedział Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, który uczestniczył w sobotnich obchodach. Wraz z nim życzenia mieszkańcom złożył Roman Sobieszczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile.   

Obecnie Czajcze zamieszkuje około 600 osób, z których wielu trudni się uprawą roli (funkcjonuje tutaj około 50 gospodarstw). Na terenie sołectwa działają Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. Jest Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym. Przez Czajcze przebiega również szlak kolejki wąskotorowej. W dniu jubileuszu miłośnicy kolejki zorganizowali przejazdy ciuchcią na trasie Czajcze – Wysoczka – Czajcze.

Przedsięwzięcie przygotowano w ramach projektu „Z historią i tradycją w nowoczesność - 590. rocznica powstania miejscowości Czajcze”, na realizację którego Miasto i Gmina Wysoka pozyskały dotację z Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w ramach Programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020 - konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś”. Imprezę finansowo wsparł też Powiat Pilski, a starosta Eligiusz Komarowski objął ją honorowym patronatem.

Zdjęcia dzięki uprzejmości faktypilskie.pl
 
Zapisz się na newsletter