Rozmawiali o remoncie linii kolejowej

Data: 04-08-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rozmawiali o remoncie linii kolejowej Na terenie dworca PKP w Pile, w siedzibie Straży Miejskiej, odbyło się kolejne spotkanie dotyczące przebudowy linii kolejowej na trasie Poznań – Piła. Tym razem dyskutowano o kwestiach związanych z odcinkiem położonym bliżej Piły.

Samorząd wojewódzki reprezentowali wicemarszałek Wojciech Jankowiak i zastępca dyrektora departamentu transportu, Henryk Szczefanowicz, a władze powiatowe - wicestarosta Stefan Piechocki, który powiedział: - Na ten remont czekaliśmy bardzo długo, dlatego wszelkie decyzje związane z inwestycją muszą być głęboko przemyślane. Dworzec Piła Główna jest już wyremontowany i to na bardzo wysokim poziomie. Ważne zatem jest, aby kolejne inwestycje odbywały się przynajmniej  w takim samym standardzie, stąd tak szczegółowe rozmowy z wykonawcą. Czwartkowe spotkanie  zakończyło się  porozumieniem, co daje ogromną satysfakcję. Zależało nam, aby na wszystkich peronach pojawiły się windy, które ułatwią poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Wnioskowaliśmy też o wyremontowanie przejść podziemnych. Bardzo dobrze, że uda się te sugestie uwzględnić.

Przypomnijmy, że remont, który ma potrwać do połowy 2019 roku, będzie skutkował skróceniem czasu podróży pomiędzy Piłą i Poznaniem  o około 40 minut. W tym celu wymienionych zostanie prawie 130 kilometrów szyn kolejowych. Dodatkowo, w latach 2019 – 2020, wyremontowane zostaną wszystkie perony na dworcu w Pile. Peron nr 3 został uwzględniony w umowie, a pozostałe ulegną renowacji na mocy odrębnego projektu; realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dobrej współpracy samorządów.

Obecni na spotkaniu wykonawcy wskazali terminy, w których mieszkańcy  północnej części województwa spotkają się z utrudnieniami w związku z przeprowadzanym remontem. Wystąpią one pomiędzy 5 maja a 31 sierpnia 2018 roku, gdy prace obejmą jednoliniowy odcinek pomiędzy Piłą i Obornikami. W tym czasie pasażerowie będą zmuszeni do korzystania z komunikacji zastępczej. Komunikacja zastępcza będzie obowiązywała również pomiędzy 15 marca  i 4 maja tego samego roku. Wówczas przebudowane zostaną stacje Wargowo i Oborniki. Na pozostałych etapach inwestycji będzie obowiązywał ruch jednotorowy dwukierunkowy.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak zadeklarował, że po oddaniu do użytku zmodernizowanej trasy kolejowej między Piłą a Poznaniem, połączenia będzie obsługiwać nowy przewoźnik. Obecnie kursy realizują Przewozy Regionalne, natomiast po modernizacji linia zostanie przekazana Kolejom Wielkopolskim, które dysponują nowocześniejszym taborem. Na linii pojawią się pociągi typu Elf - zarówno będące już w eksploatacji, jak i te, które są aktualnie przedmiotem nowego zamówienia.