W Obornikach o wielkiej kolejowej inwestycji

Data: 27-07-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W Obornikach o wielkiej kolejowej inwestycji W Obornikach Wielkopolskich odbyło się spotkanie dotyczące planowanych prac modernizacyjnych przy linii kolejowej nr 354 Piła – Poznań. Projekt, który będzie kosztował około 492 mln złotych brutto, zostanie zrealizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Centrum Realizacji Inwestycji Region Zachodni oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Prace wykona konsorcjum PORR.

Linia kolejowa nr 354 mierzy 94 km długości i jest zelektryfikowana na całym odcinku. Obecnie, ze względu na stan techniczny torowiska, pociągi mogą poruszać się z prędkością od 50 do 100 km/h. Podstawowym założeniem tej spektakularnej inwestycji jest skrócenie czasu podróży pasażerów na trasie Piła – Poznań średnio o 46 minut. Zgodnie z zaprezentowanymi na spotkaniu założeniami, prędkość maksymalna dla ruchu pasażerskiego wyniesie 120 km/h, a dla towarowego o 40 mniej. Na stacjach wybudowane zostaną perony przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Będą także cztery zupełnie nowe przystanki osobowe: Poznań Podolany, Poznań Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Gołaszyn (Bogdanowo).

Na czas prowadzenia prac modernizacyjnych, które mają postępować od września obecnego do grudnia 2019 roku, uskuteczniana będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Zapewniono jednak, że kwestia transportu zastępczego nie będzie uciążliwa dla podróżujących.

Reprezentujący w Obornikach nasz powiat, Stefan Piechocki, wicestarosta pilski, powiedział: - To było bardzo interesujące spotkanie, na którym otrzymaliśmy od wykonawcy i inwestora wiele informacji dotyczących planowanych prac modernizacyjnych.  Zadeklarowałem ze strony Powiatu Pilskiego wszelką pomoc przy realizacji projektu, ponieważ liczę na to, że  dzięki pomocy samorządów inwestycja zostanie ukończona wcześniej niż zaplanował wykonawca.

Jak poinformował obecny na spotkaniu Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, planowane jest zwiększenie składów kursujących na trasie Poznań-Oborniki, natomiast po trasie Piła-Poznań mają jeździć nowe pociągi.