Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Reprezentanci Powiatu Pilskiego na zawodach sikawek konnych i przenośnych

Data: 13-07-2017    Drukuj     Udostępnij

Reprezentanci Powiatu Pilskiego na zawodach sikawek konnych i przenośnych Ręczne pompy gaśnicze zwane sikawkami, mają długą historię jednak do dzisiejszych czasów nie zachowało ich się zbyt wiele. Jedna z nich znajduje się w powiecie pilskim i jest na wyposażeniu Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP w Łobżenicy.

Sikawka jest w doskonałym stanie i strażacy uczestniczą z nią w różnych zawodach pożarniczych. Ostatnio brali udział w X Wojewódzkich Zawodach Sikawek Konnych i Przenośnych w Starszewie w województwie kujawsko-pomorskim. Naszej reprezentacji, którą stanowili strażacy z OSP w Luchowie, patronował starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Doceniam starania strażaków z gminy Łobżenica, którzy wyremontowali sikawkę i dbają o nią jak o najcenniejszy skarb. Na różnych zawodach i pokazach budzi ona wielkie zainteresowanie. To bardzo ważne, aby nie zapominać o tradycji i pielęgnować to co jeszcze pozostało do naszych czasów. Strażacy z gminy Łobżenica doskonale to robią – powiedział przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak.

- Nasza sikawka jest produkcji niemieckiej, pochodzi z 1907 roku. Jeszcze do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku była na wyposażeniu straży pożarnej. Kilka lat temu udało nam się ją odrestaurować, a teraz staramy się o stroje dla strażaków stylizowane na tamte lata, tak żebyśmy mogli pokazać innymi, nie tylko jakim sprzętem kiedyś dysponowali strażacy ale również jak wyglądali – powiedział Paweł Muszyński, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Łobżenicy.

Podczas zawodów takich jak te, które odbyły się w Starszewie, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych pokazują jak dawniej gaszono pożary, ale też rywalizują ze sobą używając sprzętu sprzed lat. Zawody polegały na pokonaniu toru przeszkód, pobraniu przez sikawkę wody ze zbiornika i podaniu jej do węża. Następnie z drabiny należało trafić strumieniem wody w określony punkt. Wszystko na czas.
 
W zawodach startowało 13 drużyn z województwa kujawsko-pomorskiego, Mazowsza i Wielkopolski. Mimo, że naszej reprezentacji nie udało się wywalczyć miejsca na podium, to godnie reprezentowała ona powiat pilski. W połowie sierpnia odbędą się kolejne zawody, w których uczestniczyć będzie sikawka z Łobżenicy - Krajowe i Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych i Przenośnych w Głuchowie w województwie wielkopolskim. Życzymy powodzenia!