Kwietniowa sesja Rady Powiatu w Pile

Data: 28-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kwietniowa sesja Rady Powiatu w Pile Sesję Rady Powiatu w Pile, która w ostatni czwartek kwietnia odbyła się w pilskim starostwie, rozpoczęła sympatyczna uroczystość . Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, wręczył Aleksandrze Błażejewskiej, prezes Stowarzyszenia „Sprawni-Razem”, list gratulacyjny z okazji uhonorowania Wawrzynem Pracy Organicznej. Tytuł został wręczony dzień wcześniej w poznańskim „Bazarze”, gdzie laureatce towarzyszył Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Dzięki pani niebywałemu zaangażowaniu, setki młodych ludzi z niepełnosprawnością intelektualną odzyskują swoją godność, a ich osiągnięcia są należycie eksponowane. Tak szczere oddanie szczytnej idei jest wielkim skarbem dla naszej lokalnej i regionalnej społeczności – napisał w liście przewodniczący Rady. Starosta dodał: - Zarząd Powiatu w Pile jednogłośnie wnioskował za nagrodą dla pani Aleksandry. Podpisałem stosowny wniosek, który został rozpatrzony pozytywnie. Tych wniosków było kilkadziesiąt, a laureatów zaledwie sześciu. To wielkie i bardzo zasłużone wyróżnienie. Serdecznie gratuluję!

Radnym Powiatu w Pile przedstawił się również mł. insp. Sebastian Cichocki, od niedawna pełniący obowiązki komendanta powiatowego policji w Pile: - Zacząłem pracę w 1991 roku jako dzielnicowy. Później przez wiele lat byłem związany ze służbą śledczą. Kończyłem szkoły między innymi w Szczytnie, Pile i Poznaniu. Moją pasją jest sztuka, oganizuję wystawy fotograficzne. Jednak zawsze priorytet ma służba społeczeństwu.

Podczas sesji uchwalono zwiększenie wydatków, między innymi w celu dokonania długo oczekiwanej termomodernizacji budynku przy al. Wojska Polskiego 49 B  w Pile, będącego własnością Powiatu Pilskiego. W celu realizacji zadania, przewidzianego na 2017 rok, planuje się zaciągnięcie pożyczki w wysokości 2 mln złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

- Korzystne oprocentowanie i możliwość umorzenia części pożyczki sprawiają, że inwestycja jest bardzo korzystna ekonomicznie. Służący, przede wszystkim celom zaspokajania podstawowych potrzeb medycznych budynek, od kilkunastu lat wymaga kapitalnego remontu. Termomodernizacja jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Dzięki niej, nie tylko sprawimy że obiekt którego wynajem przynosi dzisiaj około 350 tysięcy złotych rocznie zysku, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kolejnych najemców, ale przede wszystkim będzie mógł dalej służyć pilanom. Ograniczenie poboru ciepła ograniczy też emisję spalin w mieście Piła. Inwestycja ta jest również inwestycją w nasze czyste środowisko – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Jak wynika z uzasadnienia do uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej zwiększeniu uległy m.in. dotacje, w szczególności o kwotę 120 260 zł. Wynika  to z ustalenia planu dotacji dla Szpitala Specjalistycznego w Pile z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji technicznej i aplikacyjnej związanej z termomodernizacją budynków Szpitala (150 000 zł) oraz na utworzenie Pracowni Elektrofizjologii (463 260 zł) oraz ze zmniejszenia planu dotacji na zakup sprzętu i aparatury medycznej (500 000 zł).
W trakcie posiedzenia radni przyjęli też sprawozdania za 2016 rok, przygotowane przez: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Rejonowego Oddziału w Pile, Powiatowy Związek Spółek Wodnych w Pile z siedzibą w Wyrzysku, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencję Nieruchomości Rolnych w Poznaniu.

Radni zapoznali się również z aktualną sytuacją na drogach powiatowych, a także z zamierzeniami inwestycyjnymi i remontowymi na 2017 rok. Zgodnie z dokumentem, przygotowanym przez Powiatowy Zarząd Dróg w Pile, którego treść przedstawił wicestarosta pilski Stefan Piechocki, do 31 lipca powinna zakończyć się długo oczekiwana przebudowa na odcinku Kruszki – Kijaszkowo (szacowany koszt: około 2,8 mln zł). Ponadto do 30 listopada ma się zakończyć przebudowa drogi pomiędzy Piłą Leszkowem i Piłą Kaliną (szacowany koszt: 1,3 mln zł, z czego 300 tys. zł to udział Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile). Szacuje się, że wykonanie nakładek bitumicznych na innych drogach powiatowych w 2017 roku, powinno kosztować około 2,4 mln zł, a na dodatkowe remonty, łącznie z budową chodników, trzeba będzie poświęcić około 630 tys. zł.