Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Wyjątkowe szkolenie dla rodzin z dziećmi

Data: 16-03-2017    Drukuj     Udostępnij

Wyjątkowe szkolenie dla rodzin z dziećmi

Pilskie stowarzyszenie „Matki Wariatki”, z Patrycją Kujawą na czele, zrealizowało kolejny cel. Tym razem mowa o szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy dla rodziców małych dzieci i niemowląt. Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyło około stu osób, odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Kolejne są kwestią czasu, tym bardziej, że zapału i wsparcia od ludzi dobrej woli nie brakuje.

- Bardzo się cieszę, że dotarło was tylu, choć mam nadzieję, że następnym razem przyjdzie więcej chętnych. Na pewno to nie koniec akcji, o kolejnych terminach spotkań będziemy informować na bieżąco. Chcemy, żeby akcja zatoczyła jeszcze szersze kręgi – powiedziała Patrycja Kujawa, liderka stowarzyszenia. Patronem honorowym cyklu szkoleń jest Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Podziękowania należą się organizatorom, uczestnikom oraz wszystkim osobom, które wsparły akcję. To bardzo ważne, żeby stale trenować umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Powinno być to dla nas jak odruch bezwarunkowy. Warto pamiętać, że kto nie praktykuje, ten zapomina. Cieszę się, że Powiat Pilski był w stanie pomóc przedsięwzięciu. Wyrazy uznania za pomoc organizacyjną kieruję w tym miejscu do pani Ariany Latzke, dyrektora MDK w Pile.

Szkolenie bezpłatnie poprowadzili ratownicy medyczni ze szkoły Med – Life. Na czele czteroosobowej grupy specjalistów stał Damian Garlicki, który bardzo obrazowo, nierzadko nawet dosadnie przedstawiał zagadnienia związane z udzielaniem pomocy najmłodszym. Poruszył między innymi niebezpieczeństwa związane z kaszlem, zadławieniem i biegunką. – Pamiętajcie, żeby nie panikować, ale ratować. W przypadku zagrożenia życia nie ma chwili do stracenia! – przestrzegał, zachęcając, żeby w chwilach dramatycznych nie zwlekać z wzywaniem karetki: - Najlepiej korzystać z numeru 999, a w drugiej kolejności ze 112.

Ostatnią część spotkania przeznaczono na praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy. Niezbędne były fantomy oraz bezcenne rady fachowców. Kolejne spotkanie już wkrótce.