Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile otrzymało prawie dwa miliony złotych!

Data: 16-02-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile otrzymało prawie dwa miliony złotych!

Z satysfakcją informujemy o podpisaniu umowy na realizację projektu „Poprawa dostępu do usług społecznych w powiecie pilskim”.Przedsięwzięcie realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile, w partnerstwie z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ujściu oraz Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie. Łączna wartość zadania, realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, wynosi dwa miliony złotych, z czego wkład własny to pięć procent. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2017-2018.

Główny cel przedsięwzięcia to poprawa dostępu do usług społecznych dla osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych oraz wychowanków pieczy zastępczej. Co bardzo ważne, nie wprowadzono żadnych ograniczeń wiekowych.

Dla osób z dysfunkcjami przewidziano między innymi opiekę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, wypożyczanie sprzętu zwiększającego samodzielność, usługi fizjoterapeuty,  rehabilitanta, wyjazdy szkoleniowe, a także poradnictwo specjalistyczne (np. psycholog, terapeuta, radca prawny itp.).

Dla rodzin zastępczych oraz wychowanków pieczy zastępczej również przewidziano poradnictwo specjalistyczne, ale przede wszystkim Akademię Rodzicielstwa Zastępczego, czyli program skierowany do rodziców zastępczych wraz z dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej i innych członków rodzin. Program realizowany będzie w ramach siedmiodniowych szkoleń wyjazdowych, organizowanych w czterech grupach, liczących średnio po 25-26 osób. Tematyka zajęć to rozpoznawanie i zapobieganie uzależnień u dzieci, a także zajęcia z seksuologiem, ryzykowne zachowania finansowe w gospodarstwie domowym, przeżywanie straty i kryzysu oraz prawo rodzinne. Dla rodzin zastępczych, w których wychowują się dzieci z dysfunkcjami, przewidziano między innymi rewalidację i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego, a także kompensowanie opóźnień edukacyjnych.

Wiadomo już, że pierwszym zadaniem, realizowanym w ramach projektu, będzie rekrutacja kandydatów na asystentów osób niepełnosprawnych. Po pozytywnym przejściu weryfikacji, zainteresowani odbędą przeszło 150 - godzinne szkolenia przygotowawcze. Kursy finansowane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile. Po zakończeniu procesu rekrutacji, kandydaci zostaną zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej na okres 22 miesięcy. Ogłoszenie o naborze kandydatów do przeszkolenia i zatrudnienia znajduje się na stronie: www.pcpr.pila.pl .

- W ramach WRPO pozyskaliśmy środki  na kwotę 1 900 000,00 złotych. To olbrzymia pomoc, z której będą mogli skorzystać niepełnosprawni i rodziny zastępcze. Szczególnie cieszy fakt, że po raz pierwszy powołujemy w ramach tego projektu asystentów osób niepełnosprawnych. Jednym z zadań asystenta będzie poszukiwanie osób niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy nie tylko w ramach rehabilitacji, czy wsparcia specjalisty, ale również w zakresie integracji społecznej – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki. Eligiusz Komarowski, starosta pilski, dodał: - Ten projekt to same plusy. Wierzę, że się sprawdzi, a my w przyszłości będziemy mogli go z powodzeniem kontynuować, ku pożytkowi osób, do których jest skierowany.

Zapisz się na newsletter