O bohaterach pamięć nie zginie

Data: 31-12-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O bohaterach pamięć nie zginie

Zaczęło się od syren. Później był Hymn Narodowy, a całość zamknęła Marsylianka Wielkopolska. Wszystko ku czci Powstańców, którzy 94 lata wcześniej rozpoczęli walkę z niemieckim zaborcą. Walkę zakończoną sukcesem. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia z 1918 roku odbyła się przy obelisku poświęconym bohaterom Regionu, u zbiegu alei Powstańców Wielkopolskich oraz ulicy Bydgoskiej w Pile.

Rolę gospodarza spotkania pełnił Wicestarosta Pilski Bogusław Mikita. Oczywiście, licznie reprezentowane było również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które w Pile nie tylko „jest”, ale przede wszystkim bardzo prężnie działa. W 2012 roku członkowie Towarzystwa przyczynili się między innymi do poświęcenia w Kosztowie nowego nagrobka księdza - powstańca Mieczysława Buławskiego oraz odsłonięcia w Górce Klasztornej pamiątkowej tablicy na grobie uczestniczki Powstania, Anny Jaworskiej.

Możemy być pewni, że dzięki tak zaangażowanym piewcom historii Powstania, pamięć o jego bohaterach nigdy nie przeminie.