Zdrowie przede wszystkim

Data: 22-10-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zdrowie przede wszystkim

Upowszechnienie badań profilaktycznych oraz wsparcie kobiet zmagających się z nowotworem były głównymi celami zorganizowanych w czwartek Powiatowych Obchodów Dnia Zdrowia Piersi. Uroczystości, w których uczestniczył również jeden z patronów wydarzenia, Starosta Pilski Mirosław Mantaj, odbyły się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. Podczas spotkania uhonorowano zwycięzców konkursu „Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych”. Zwycięzcami zabawy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną zostali: Honorata Muller z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile oraz Szymon Białczyk i Marta Lewandowska (oboje z ZSP w Wyrzysku).

Kontynuacją obchodów był tradycyjny „Marsz Zdrowia”, na czele którego szły członkinie Pilskiego Klubu Amazonek oraz pozostali organizatorzy wydarzenia. Trasę z placu Staszica na ulicę Śródmiejską przemierzyła również kilkusetosobowa grupa młodzieży z pilskich szkół.

- W XXI wieku rak piersi pozostaje nowotworem najczęściej rozpoznawanym u kobiet. Pomimo ciągłego rozwoju medycyny o sukcesie leczenia decyduje przede wszystkim jego wczesne wykrycie –przypomina prof. Paweł Murawa, wojewódzki konsultant ds. chirurgii onkologicznej. Warto, aby panie o tym pamiętały.